Oskarżenia wobec co najmniej 884 uczestników ataku na Kapitol. Oto ich lista

Reklama

śr., 07/27/2022 - 13:33 -- MagdalenaL

6 stycznia 2021 roku zwolennicy ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa osaczyli amerykański Kapitol, dewastując ściany rządowego budynku oraz zmuszając Kongres do zamknięcia się w nim. Sprawcy zostali aresztowani i usłyszeli zarzuty. FBI prosi o pomoc obywateli w zidentyfikowaniu wszystkich uczestników wydarzeń z tego dnia, który uznaje się za jedno z najlepiej udokumentowanych przestępstw w historii Stanów Zjednoczonych. Ze względu na zmniejszone środki bezpieczeństwa z dnia ataku, zidentyfikowanie uczestników buntu trwa dłużej niż zwykle. 
 

W poniższej tabeli znajdują się nazwiska, oskarżenia, odnośniki do dokumentów sądowych oraz do dodatkowych historii wszystkich dotychczas aresztowanych osób. Lista zostaje uzupełniana wraz z publikacją kolejnych danych przez Departament Sprawiedliwości. 
 
https://www.insider.com/all-the-us-capitol-pro-trump-riot-arrests-charges-names-2021-1 
 
Przykładowe oskarżenia wobec jednej z osób, które powtarzają się wobec wielu sprawców i pomogą zobrazować skalę oskarżeń: 
 
Przekroczenie terenu oraz pozostanie na terenie o ograniczonej dostępności; chaotyczne, agresywne zachowanie na terenie o ograniczonej dostępności; udział w przemocy fizycznej na terenie o ograniczonej dostępności; chaotyczne i agresywne zachowanie na terenie oraz w budynku Kapitolu; akty przemocy fizycznej na terenie oraz w budynku Kapitolu; zniszczenie własności rządowej. 
 
Spośród wszystkich oskarżonych, tylko 329 przyznało się do winy. 
 
Liczba osób oskarżonych o udział w ataku będzie rosła, ponieważ agenci FBI wciąż analizują nagrania z kamer, szukają informacji w postach w mediach społecznościowych, korzystają z danych lokalizacji telefonów oraz korzystają z rad obywateli. Demokraci obecni w Kongresie nalegali na obupartyjne zlecenie śledztwa w sprawie ataku na Kapitol, podobnego do śledztwa po 11 września, ale Republikanie zablokowali ich starania w Senacie. Izbie Reprezentantów udało się z niewielką przewagą przegłosować powstanie komisji dnia 30 czerwca, 2021 roku. Reprezentanci Liz Cheney oraz Adam Kizinger są jedynymi Republikanami w zespole. Lider House Minority Kevin McCarthy ogłosił, że Partia Republikańska stworzy własne dochodzenie w sprawie wydarzeń z 6 stycznia 20201 roku. 
 
Od początku utworzenia Komisji House Select, mającej na celu śledztwo w sprawie wydarzeń w amerykańskim Kapitolu ze stycznia 2021 roku, komisja przesłuchała setki osób, wydała wiele wezwań sądowych i zapoznała się z tysiącami dokumentów powiązanych z atakiem. Pierwsza rozprawa komisji jest zaplanowana na 9 czerwca 2022, w której czasie ich pierwsze odkrycia zostaną publicznie zaprezentowane. 
 
13 stycznia 2022 Departament Sprawiedliwości odpieczętował oskarżenie wobec lidera partii Oath Keepers Elmera Stewarta Rhodes oraz 10 wspólników, oskarżając ich o ‘buntownicze konspiracje’, co jest najsurowszym dotychczas oskarżeniem wobec domniemanych sprawców napaści na Kapitol. 
 
Pierwsza rozprawa powiązana z atakiem na Kapitol zakończyła się uznaniem Guya Reffitta za winnego każdego z pięciu stawianych mu zarzutów. Obrady trwały mniej niż 4 godziny. Amerykańscy prokuratorzy powiedzieli, że Reffitt miał ze sobą rewolwer oraz kajdanki z plastiku (łatwiej je ukryć niż metalowe) zmierzając do Kapitolu, ale nie wkroczył do samego budynku. 

Autor: 
Madison Hall, Skye Gould, Rebecca Harrington, Jacob Shamsian, Azmi Haroun, Taylor Ardrey, and Erin Snodgrass / Tłum. Natalia Majdak
Polub Plportal.pl:

Reklama