Demaskator CIA Joshua Schulte uznany za winnego wszystkich postawionych mu zarzutów

Reklama

pon., 07/18/2022 - 11:19 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Demaskator CIA Joshua Schulte uznany za winnego wszystkich postawionych mu zarzutów w ponownym procesie

Były programista CIA został w środę skazany za ujawnienie poufnych informacji. Według prokuratury był to największy taki wyciek w historii agencji. 

33-letni Joshua Schulte nie wydawał się poruszony werdyktem ławy przysięgłych odczytanym przez Sędziego Okręgowego Jessiego Furmana uznającym go za winnego dziewięciu postawionych mu zarzutów. Były to między innymi zarzuty nielegalnego uzyskania, gromadzenia i transmisji danych dotyczących obrony narodowej oraz utrudniania śledztwa. 
 
Schulte podczas procesu reprezentował sam siebie. Był to drugi raz, kiedy stanął przed ławą w sądzie federalnym na Manhattanie za kradzież tak zwanych „materiałów z Vault 7” i przekazanie ich witrynie WikiLeaks 
 
Pierwsza sprawa odbyła się w 2020 roku i skończyła się unieważnieniem procesu. Ława przysięgłych utknęła w martwym punkcie, dyskutując nad najpoważniejszymi z postawionych mu zarzutów. Uznano go za winnego lżejszych przewinień, mianowicie niezastosowania się do nakazu sądu oraz składania fałszywych zeznań. 
 
Przez okres drugiego postępowania Schulte próbował przekonać przysięgłych o braku określenia wyraźnego motywu kradzieży przez oskarżycieli – ponadto, jak twierdził, prokuratura nie posiadała informacji na temat tożsamości sprawcy. 
 
„Najpierw uznali mnie za winnego, dopiero potem przygotowali odpowiednie dowody”, powiedział w zeszło miesięcznej mowie wstępnej o agentach federalnych. 
 
„Od samego początku była to polityczna nagonka”, dodaje. 
 
Prokuratura twierdzi, że to Schulte stoi za wyciekiem danych. Miał on być rozczarowany pracą w CIA, co miało być spowodowane biurowymi kłótniami ze współpracownikami. 
 
„To on włamał się do tego systemu”, powiedział w mowie końcowej asystent prokuratora federalnego David Denton. 

 


 

Wśród ogromnej ilości danych należących do CIA opublikowanych przez WikiLeaks w 2017 roku znajdują się informacje na temat sposobów hakowania smartfonów i innych urządzeń elektronicznych przez służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych w celu szpiegowania zagranicznych wrogów państwa. 
 
Termin ogłoszenia wyroku nie został jeszcze ustalony. Schulte stanie przed tym samym sądem w sprawie zarzutów posiadania pornografii dziecięcej, która została znaleziona przez organy prowadzające dochodzenie w sprawie ujawnienia informacji. 
 

Autor: 
Ben Feuerherd /Tłum. Maciej Klupp
Polub Plportal.pl:

Reklama