Australijska policja znalazła „niesamowity” ładunek fentanylu przekładający się na 5 milionów dawek

Reklama

śr., 08/24/2022 - 19:01 -- MagdalenaL

Australian Federal Police mówi, że przejęła ładunek ponad 5 milionów dawek fentanylu, co stanowi największy ładunek narkotyków, jaki do tej pory widziało państwo.

Policja powiedziała, że zapasy były schowane w maszynerii przemysłowej zwanej tokarką, którą dostarczono z Kanady do Portu Melbourne w grudniu 2021 roku.

Dochodzenie nie zaczęło się jednak aż do lutego, kiedy to funkcjonariusze Australian Border Force znaleźli skrytkę z narkotykami, która zawierała 11,2 kg czystego fentanylu i 30 kg metamfetaminy.

Fentanyl jest silnie uzależniającym środkiem przeciwbólowym i jest o 50-100 razy silniejszy niż morfina.

Oficer dowodzący AFP Anthony Hall powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że: „bardzo niecodziennym jest znalezienie tego typu środków w Australii poza placówkami medycznymi. Konfiskata aż 11 kg jest więc powodem do poważnych zmartwień w społeczności australijskiej”.

Według oświadczenia prasowego AFP, władze australijskie wykrywały wcześniej mniejsze ładunki fentanylu – 30 gramów i mniejszych – które nielegalnie importowano na teren kraju.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej dowódca ABF James Watson podkreślił wagę konfiskaty, biorąc pod uwagę znalezioną ilość fentanylu.

Watson powiedział, że „zwykle wykrywano fentanyl jedynie w ilościach 1 g i mniejszych, więc znalezienie aż 11 kg czystego środka jest, szczerze mówiąc, niesamowite. Mogę to jedynie nazwać aktem totalnego wypaczenia”.

Choć fentanyl jest głównie używany w Australii w celach medycznych, jest on również mieszany z innymi narkotykami, takimi jak heroina, co czasem przynosi śmiertelne efekty. W Stanach Zjednoczonych, coraz większa powszechność fentanylu przyczyniła się do wzrostu śmiertelnych wypadków przedawkowania.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego oświadczenie wypuszczono dopiero teraz, kilka miesięcy po przejęciu i wykryciu narkotyku, Hall powiedział, że głównym powodem było „zaalarmowanie społeczności o szkodliwości fentanylu”.

Władze chcą również, by zgłosiły się osoby posiadające informacje o źródle ładunku.

Hall powiedział, że „jest w społeczności ktoś, kto w rzeczy samej wie więcej. W związku z tym apelujemy do tej osoby lub osób, aby przemówiły i przekazały anonimowo informacje”.

Hall zasugerował, że winna transportowi tego wielkiego ładunku narkotyku jest zorganizowana przestępczość, jednak nie dokonano jeszcze żadnych aresztowań. Śledztwo jest w toku i przeprowadzane wspólnie przez AFP, ABF i australijski Department of Home Affairs.

Autor: 
Autor: Tara Subramaniam / Tłumaczenie: Kamil Andrzejczak
Polub Plportal.pl:

Reklama