Wietnam: Mężczyzna skazany na pięć lat więzienia za rozprzestrzenianie COVID-19

Reklama

śr., 09/08/2021 - 16:01 -- MagdalenaL

Le Van Tri został uznany przez sąd za winnego przekazywania niebezpiecznych chorób zakaźnych. Fot. Thanh Nien

Wietnamczyk został skazany na pięć lat więzienia za lekceważenie zasad dotyczących COVID-19 i rozprzestrzenianie wirusa.

Le Van Tri został uznany przez sąd za winnego „przeniesienia niebezpiecznych chorób zakaźnych” na osiem osób, z których jedna ostatecznie umarła.

Do niedawna Wietnam w dużej mierze odnosił sukces w zapobieganiu COVID-19 za pomocą surowych obostrzeń. Jednak liczba zakażeń od czerwca wzrosła – ten wybuch pandemii był napędzany przez bardziej zakaźny wariant Delta.

W kraju odnotowano ponad 530 tys. przypadków koronawirusa, w tym 13,3 tys. śmiertelnych. Wiele z nich miało miejsce w ostatnich kilku miesiącach. Dużą część zakażeń odnotowano w mieście Ho Chi Minh.

Na początku lipca Tri (28 l.) miał podróżować motocyklem z Ho Chi Minh do swojej rodzinnej prowincji Cà Mau na południu kraju. W Cà Mau Tri skłamał na formularzu deklaracji, w którym zawarte było pytanie o niedawne podróżne, oraz nie stosował się do zasad izolacji.

W tamtym czasie lokalne władze nakazały, by każda osoba podróżująca do Cà Mau z innych prowincji natychmiast poddała się 21-dniowej izolacji.

Tri później otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19 i okazało się, że zaraził wirusem członków rodziny oraz pracowników w ośrodku opieki społecznej, który odwiedził.

Tri został skazany na karę więzienia podczas jednodniowego procesu. Została na niego także nałożona grzywna w wysokości 880 dolarów.

Autor: 
Tłum.: Ewa Ludera
Polub Plportal.pl:

Reklama