Dwóch więźniów skazanych na karę śmierci pozwało Sąd Okręgowy w Osace za zawiadomienie o egzekucji

Reklama

wt., 11/30/2021 - 20:58 -- MagdalenaL

Dwóch japońskich więźniów oczekujących na wykonanie wyroku śmierci złożyło 4 listopada w Sądzie Okręgowym w Osace pozew przeciwko rządowi, twierdząc, że ogłaszanie egzekucji tego samego dnia jest nielegalne.

Oskarżeni twierdzą, że zawiadomienie o egzekucji w ostatniej chwili nie daje im czasu na zgłoszenie sprzeciwu. Pozew jest uważany za pierwszy tego rodzaju w Japonii. Według prawników oskarżeni domagają się również odszkodowania od rządu w wysokości 22 milionów jenów. W Japonii więźniowie oczekujący na wykonanie wyroku śmierci są informowani o swojej egzekucji dopiero na kilka godzin przed nią. Kara śmierci wykonywana jest przez powieszenie.

Według Kyodo News, prawnicy skazanych argumentowali, że jest to „skrajnie nieludzkie”, aby więźniowie byli informowani o wyroku kilka chwil przed egzekucją. Grupy broniące praw człowieka od dawna krytykują tę praktykę, twierdząc, że wpływa ona na zdrowie psychiczne osób oczekujących na wykonanie kary śmierci.

 

„Każdego ranka budzę się przerażony”

Prawnik powodów, Yutaka Ueda, wyjaśnił, że „ludzie, którzy zostali skazani na śmierć, boją się każdego ranka, że mogą umrzeć”. Rząd twierdzi, że ma to zapobiec cierpieniu więźniów przed egzekucją. „To nie jest wyjaśnienie”, powiedział, dodając, że inne kraje dają więźniom czas na przygotowanie się do zakończenia swojego życia. Obecnie w Japonii w celach śmierci przebywa ponad 100 osób. Kara śmierci nie była wykonywana od prawie dwóch lat.

Autor: 
Tłumaczenie: Katarzyna Barańska
Polub Plportal.pl:

Reklama