Afgańska nastolatka zastrzeliła dwóch talibów

Reklama

wt., 07/28/2020 - 10:52 -- MagdalenaL

Rząd chwali dziewczyną oraz jej młodszego brata za wyjątkową odwagę. Ponoć nastolatka zastrzeliła dwóch talibskich bojowników po tym, jak ci zabili jej rodziców, a następnie walczyła ze wsparciem u boku swojego młodszego brata.

 

W zeszłym tygodniu około 40 talibskich bojowników zaatakowało wioskę Geriveh w centralnej prowincji Ghor w Afganistanie, z których kilku pojawiło się w domu rodzinnym Qamar Gul w piątek o 1 w nocy.

Islamscy bojownicy zastrzelili matkę i ojca dziewczyny, który według lokalnych urzędników był prorządowym wodzem wioski i skarżył się na żądania talibów dotyczące płacenia podatków.

Odwaga

Po tym, jak była świadkiem śmierci swoich rodziców, Qamar - która ma między 14, a 16 lat - chwyciła za karabin AK-47 swojego ojca i zabiła dwóch bojowników, raniąc kolejnego, powiedział szef lokalnej policji dla Agence France-Presse, francuskiej agencji prasowej.

Następnie, wraz ze swoim 12-letnim bratem Habibullahem, przystąpiła do walki z innymi talibskimi bojownikami, która trwała godzinę. Mówi się, że przybyło więcej bojowników, ale inni mieszkańcy wioski i wojska rządowe pomogły im w walce.

Afgańskie siły bezpieczeństwa zabrały Qamar i jej młodszego brata w bezpieczniejsze miejsce, powiedział Mohamed Aref Aber, rzecznik gubernatora prowincji.

Po tym zdarzeniu rząd kraju pochwalił odwagę rodzeństwa podczas posiedzenia gabinetu, a prezydent Ashraf Ghani zaprosił ich na spotkanie.

Zdjęcie Qamar Gul trzymającej karabin zdobyło ogromną popularność w mediach społecznościowych, a wiele osób uważa ją za bohaterkę. Jednak inni określają to wydarzenie, jako przygnębiający symbol kraju rozdartego przez dziesięciolecia wojny.

Podczas gdy Stany Zjednoczone i Talibowie zawarli kruchy traktat pokojowy, bojownicy nasilili od tego czasu ataki na rządowe siły bezpieczeństwa - które według Afgańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) wyniosły średnio 55 ataków dziennie w okresie od marca do maja.

Ugrupowanie islamistyczne często atakuje również cywilów, których podejrzewają o popieranie rządu lub donosicielstwo.

Według kalkulacji NSC w miesiącu następującym po 16 czerwca talibscy żołnierze zabili 129 cywilów w 30 prowincjach, w tym kobiety i dzieci, a 291 innych zostało rannych.

​​​

 

Autor: 
Tłumaczenie: Izabela Siekańska
Polub Plportal.pl:

Reklama