Żona El Chapo, Emma Coronel Aispuro, zatrzymana w USA za handel narkotykami

Reklama

wt., 02/23/2021 - 15:35 -- MagdalenaL

 

31-letnia Emma Coronel Aispuro została aresztowana pod Waszyngtonem na międzynarodowym lotnisku Dulles. Kobieta oskarżona jest o udział w planach obejmujących dystrybucję kokainy, metamfetaminy, heroiny  i marihuany. Tymczasem 63-letni El Chapo odsiaduje w Nowym Jorku wyrok dożywocia za handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. 

 

Kartel Sinaloa będący niegdyś największym dystrybutorem narkotyków do USA, miał na swoim czele właśnie jego. Mężczyzna usłyszał podczas procesu w 2019 roku, informacje na temat swojego życia. Zaczynając od narkotyków i gwałtów w wieku 13 lat a kończąc na zabójstwach byłych członków kartelu i wrogów. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował, że Emma Coronel Aispuro pojawić ma się podczas wideokonferencji w sądzie federalnym w Waszyngtonie. 

Prócz obecnych zarzutów kobieta jest również oskarżona o spiskowanie mające na celu pomóc mężowi w ucieczce z więzienia w Meksyku w 2015 roku. El Chapo został wyrzucony z meksykańskiego więzienia Altiplano o zaostrzonym rygorze po tym, jak jego synowie kupili posiadłość w pobliżu. Dzięki temu przemycono zegarek GPS, który podał kopaczom lokalizację. Uciekł on jednak przy pomocy niewielkiego tunelu na przystosowanym do niego motocyklu. Dokumenty wskazują na to, że przed ekstradycją Guzmána do Stanów Zjednoczonych w styczniu 2017 roku, jego żona zaangażowana była w kolejne planowanie ucieczki męża z więzienia.  Kobieta nie skomentowała zarzutów.

Emma Coronel Aispuro mająca podwójne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Meksyku oraz będąca matką bliźniaków, których ojcem jest Guzmán, brała udział w trzymiesięcznym procesie męża w Nowym Jorku każdego dnia. Słuchała podczas nich o morderstwach i gwałtach, których dopuścił się jej mąż, ale też o tym, że szpiegował ją oraz inne kochanki. “Nie znam osoby, o której mówicie, ale podziwiam człowieka, którego poznałam i poślubiłam”, powiedziała kobieta na koniec procesu w akcie lojalności.  Mimo tego, że baron pochodził z ubogiej rodziny w Sinaloa na północnym zachodzie Meksyku, to dzięki działalności przestępczej znalazł się w 2009 roku na liście najbogatszych ludzi na świecie w magazynie Forbes. Jego nazwisko znalazło się pod numerem 701 a jego szacowany majątek wynosił 1 miliard dolarów. 

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Polub Plportal.pl:

Reklama