Znany architekt Foster pomoże przy planowaniu odbudowy Ukrainy

Reklama

pt., 05/13/2022 - 00:27 -- MagdalenaL

Słynny brytyjski architekt Norman Foster pomoże zaprojektować odbudowę Ukrainy po zniszczeniach spowodowanych inwazją Rosji – poinformowali w piątek urzędnicy, przedstawiając zarys prac grupy zadaniowej ONZ koordynującej projekt.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, które ucierpiało w wyniku rosyjskich bombardowań, będzie w centrum kampanii, jak powiedzieli burmistrz Ihor Terekhov i Foster za pośrednictwem wideoprezentacji w Genewie.

„Jest to niezwykła okazja, aby połączyć najlepsze, najbardziej lubiane aspekty miasta z miastem przyszłości, które zostało mi bardzo elokwentnie opisane przez burmistrza” – powiedział Foster, którego dziełami są m.in. londyńska wieża „Gherkin” i modernistyczna siedziba HSBC w Hongkongu.

Terekhov powiedział, że nacisk zostanie położony na rozwój unikalnych dzielnic i zaawansowanych technologicznie parków przemysłowych, aby nadać miastu nowy charakter.

„Około 25% zasobów mieszkaniowych Charkowa jest zniszczonych, ponieważ jego bombardowania jeszcze się nie zakończyły” – powiedział.

Odbudować trzeba będzie również obiekty infrastruktury, budynki administracyjne, szkoły i przedszkola.

W zeszłym miesiącu rozpoczęto prace nad planem generalnym Charkowa, który według urzędników może być wzorem dla innych ukraińskich miast.

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, która trwa już 11 tygodni, zginęło tysiące ludzi, ponad 11 milionów zostało wysiedlonych, a miasta i wsie zostały zrównane z ziemią.

Moskwa nazywa swoje działania w Ukrainie „operacją specjalną” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i jej ochronę przed faszystami. Kijów i jego zachodni zwolennicy twierdzą, że jest to fałszywy pretekst do prowadzenia niesprowokowanej wojny napastniczej.

Autor: 
Michael Shields / tłum. Kamila Kula
Polub Plportal.pl:

Reklama