Znaleziono martwego pierwszego transpłciowego żołnierza Korei Południowej

Reklama

czw., 03/04/2021 - 12:01 -- MagdalenaL

Pierwszy transpłciowy żołnierz Korei Południowej, który został zwolniony z wojska z powodu operacji zmiany płci, został znaleziony martwy w jej domu.

Przyczyna śmierci Byuna Hee-soo, działacza na rzecz praw osób transpłciowych, nie jest jeszcze znana. W styczniu ubiegłego roku w związku ze zwolnieniem skierowała do wojska przełomowe wyzwanie prawne. Jej wniosek o przywrócenie do pracy został odrzucony w lipcu. Korea Południowa pozostaje konserwatywna w kwestiach tożsamości seksualnej. 23-latka otrzymywała porady w ośrodku zdrowia psychicznego w jej rodzinnej prowincji Gyeonggi, na północ od Seulu. Jej doradca zaniepokoił się, ponieważ nie miał od niej wiadomości od 28 lutego i wezwał pogotowie. Sprawa pani Byun wywołała debatę na temat traktowania żołnierzy transpłciowych i żołnierzy ze społeczności LGBTQ w tym kraju. Wcześniej powiedziała dziennikarzom, że oprócz tożsamości płciowej chce wszystkim pokazać, że może być również jednym z wielkich żołnierzy, którzy chronią kraj. Wszyscy pełnosprawni mężczyźni z Korei Południowej są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej przez prawie dwa lata. W grudniu Koreańska Krajowa Komisja Praw Człowieka stwierdziła, że ​​decyzja o odmowie jej dalszej służby w wojsku nie ma podstaw prawnych. Korea Południowa jest znacznie mniej tolerancyjna wobec społeczności LGBTQ niż jej sąsiedzi z Azji Wschodniej.

Bycie LGBT jest często postrzegane jako niepełnosprawność lub choroba psychiczna lub przez potężne konserwatywne kościoły jako grzech, a w kraju nie ma żadnych przepisów antydyskryminacyjnych. W przypadku pani Byun działacze anty-LGBT próbowali zidentyfikować ją w internecie. Zorganizowali również demonstracje wzywające wojsko do zwolnienia jej po pojawieniu się wiadomości o sprawie i wezwali do dalszych demonstracji.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska 

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Polub Plportal.pl:

Reklama