System rozpoznawania twarzy znalazł przestępcę w 50-tysięcznym tłumie

Reklama

pon., 04/16/2018 - 23:31 -- zzz

Dzięki technologii rozpoznawania twarzy chińska policja schwytała przestępcę, który skrywał się w tłumie liczącym 50 tysięcy osób.

 

Policja w południowo-wschodnich Chinach podobno aresztowała przestępcę, zaraz po tym gdy odnalazła go w 50-tysięcznym tłumie. Jak tego dokonała? Nie korzystała z jakichkolwiek konwencjonalnych metod, a z… nowego systemu rozpoznawania twarzy.

Według lokalnych doniesień mężczyzna został aresztowany podczas udziału w koncercie piosenkarza z Hongkongu – Jacky’ego Cheunga, w Nangchand w prowincji Jiangxi. Nie wiadomo, jak nazywał się przestępca, ale w raporcie podano jego rodowe nazwisko – Ao.

Wszystko wskazuje na to, iż Ao uznał, że w tłumie będzie bezpieczny, ponieważ jego zdaniem istniała minimalna szansa na to, że zostanie zidentyfikowany w tak dużej  grupie ludzi. Ku jego zdziwieniu, policja i tak zdołała go złapać.

Chiny zainwestowały w technologię rozpoznawania twarzy, z której mogą korzystać ich organy ścigania. Jeśli przedstawiona historia jest prawdziwa (i nie wyolbrzymia możliwości technologii), system wykorzystujący ją cechuje się niebywale wysoką skutecznością. Wygląda na to, że Chiny dysponują nawet ogromną ogólnokrajową bazą tożsamości kryminalnych, do których dostęp mają kamery bezpieczeństwa.

Chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego wprowadziło technologię rozpoznawania twarzy w 2015 roku. Od tego momentu wykorzystywano ją w różnych kontekstach. Wcześniej w tym roku dotarły do nas chociażby doniesienia o tym, że policja w Pekinie korzysta z inteligentnych okularów, które pozwalają im na identyfikowanie osób poprzez porównywanie ich wizerunków ze zdjęciami znajdującymi się w policyjnej bazie danych.

Oczywiście, tego typu system może stanowić nie tylko świetne narzędzie dążące do poprawy bezpieczeństwa, ale także służyć jako narzędzie inwigilacyjne. Nie można mu jednak zaprzeczyć efektywności. W końcu, wszyscy wiemy, jak podobni są do siebie wszyscy mieszkańcy Chin.

 

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

conowego

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama