Strzelanina w Uvalde: Reakcja na strzelaninę w Teksasie była „nieprawidłowa", mówi funkcjonariusz

Reklama

pon., 06/06/2022 - 21:43 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Abc7ny

Policja podjęła „złą decyzję", nie podejmując szturmu na salę lekcyjną w Robb Elementary School, gdy strzelec zabił 19 dzieci, powiedział główny urzędnik ds. bezpieczeństwa w Teksasie. „Gdybym myślał, że to pomoże, przeprosiłbym", powiedział Steven McCraw podczas gorącej konferencji prasowej w piątek.

Powiedział, że funkcjonariusze zwlekali z wejściem do sali, ponieważ nie byli przekonani, że nadal mają do czynienia z sytuacją „aktywnego zabójcy". Jednak uczniowie znajdujący się w środku wielokrotnie dzwonili, błagając o przyjazd policji.

Pan McCraw potwierdził, że od przyjazdu policji do momentu, w którym zdecydowano się na szturm na salę, w której zabarykadował się strzelec, minęło 40 minut.

Starszy oficer na miejscu zdarzenia zdecydował się poczekać, aż woźny szkoły przyniesie klucze, ponieważ uznał, że albo „żadne dziecko nie jest już zagrożone", albo „nikt już nie żyje". Opóźniona reakcja policji, w połączeniu z materiałem wideo, na którym widać sfrustrowanych rodziców, których policja skuła i zakuła w kajdanki, podczas gdy strzelec był jeszcze w szkole, doprowadziła do rosnącego gniewu opinii publicznej i skrupulatnego zbadania sposobu, w jaki policja poradziła sobie z tą sytuacją.


Zdjęcie: Getty Images

Strzelec rozbił swój samochód w pobliżu szkoły około godziny 11:30 czasu lokalnego, ujawnił McCraw, i obszedł budynek wystrzeliwując „ponad sto naboi" do sal lekcyjnych, próbując dostać się do środka.

Oficer z okręgu szkolnego, który nie był w tym czasie w kampusie, pojechał natychmiast na miejsce zdarzenia po wezwaniu 911, ale „przejechał tuż obok podejrzanego, który skrył się za pojazdem", powiedział McCraw.

Przed godziną 11:35 napastnik wszedł do szkoły przez drzwi, które wcześniej otworzył nauczyciel, i zabarykadował się w jednej z klas. Policjanci weszli za nim do budynku kilka minut później, ale pozostali na korytarzu. Pan McCraw potwierdził, że aż 19 funkcjonariuszy policji zgromadziło się poza salą lekcyjną, ale nie podjęli natychmiastowej próby, aby dostać się do środka. Dopiero o 12:51 jednostka taktyczna weszła do sali i zabiła go – około 75 minut po rozpoczęciu ataku.

Komendant na miejscu zdarzenia – szef policji okręgu szkolnego Uvalde, który nie był obecny na piątkowej konferencji prasowej – uważał, że sytuacja nie dotyczyła „aktywnego strzelca”. Opis jest sprzeczny z ujawnieniem, że ze szkoły wykonano co najmniej cztery telefony alarmowe pod numer 911 – niektóre od dzieci zabarykadowanych w środku z bandytą – błagające o przybycie policji.

Autor: 
Sam Cabral / tłum. Milena Wrochna
Polub Plportal.pl:

Reklama