Ogień w więzieniu w Indonezji zabija co najmniej 41 osób

Reklama

pt., 09/10/2021 - 14:30 -- MagdalenaL

Karetka pogotowia jest widziana przy głównej bramie wejściowej do indonezyjskiego więzienia Tangerang po pożarze w nocy w przepełnionym bloku, 8 września 2021 r. (zdj. CNN)

Co najmniej 41 więźniów zginęło, a co najmniej ośmiu zostało ranny w wyniku pożaru, który przetoczył się przez przepełniony więzienny blok na obrzeżach stolicy Indonezji, Dżakarty, podała policja. Według rzecznika policji w Dżakarcie, Yusri Yunusa, pożar rozpoczął się we wczesnych godzinach porannych czasu lokalnego w bloku C więzienia Tangerang w prowincji Banten.

Yusri powiedział, że strażacy powstrzymali rozprzestrzenianie się ognia na inne bloki w więzieniu, walcząc z płomieniami przez dwie godziny, zanim pożar został ugaszony. Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny pożaru, ale Yusri powiedział, że początkowo podejrzewają, że przyczyną jest zwarcie elektryczne.

Rika Aprianti, rzeczniczka departamentu więziennego Ministerstwa Prawa oraz Praw Człowieka, powiedziała, że władze wciąż ewakuują obiekt, a „sprawa jest w toku”. Jak powiedziała, blok mieścił więźniów przetrzymywanych za przestępstwa związane z narkotykami i mógł pomieścić 122 osoby. Nie zdradziła, ile osób było obecnych, kiedy pożar wybuchł, ale potwierdziła, że więzienie było przepełnione. Według danych rządowych z września, więzienie w Tangerang, centrum przemysłowo-produkcyjnym w pobliżu Dżakarty, mieściło ponad 2000 więźniów, czyli znacznie więcej niż 600 osób.

Telewizja Kompas pokazała materiał, na którym strażacy próbowali ugasić ogromne płomienie ze szczytu budynku. Nadawca poinformował, że zginęło 41 osób, a 8 zostało ciężko rannych.

Indonezyjska telewizja Metro TV powołała się na raport policyjny mówiący, że 73 osoby również odniosły lekkie obrażenia.

Autor: 
Masrur Jamaluddin Tłumaczenie: Karolina Bryndal
Polub Plportal.pl:

Reklama