Nigeria porwane dziewczyny: strzały oddane podczas ceremonii zjazdu Zamfary

Reklama

pt., 03/05/2021 - 10:41 -- MagdalenaL

Spotkanie porwanych córek i ich rodziców w Jangebe w Nigerii stało się brutalne w środę, kiedy siły zbrojne podobno otworzyły ogień.  

Co najmniej trzy osoby zostały podobno zastrzelone podczas oficjalnej ceremonii przekazania. Nie jest jasne, czy były jakieś zgony. Mówiono, że rodzice byli sfrustrowani tym, jak długo trwa ceremonia, i zaczęli rzucać kamieniami w urzędników państwowych.

279 dziewcząt zostało porwanych przez uzbrojonych mężczyzn w zeszły piątek w szkole. Byli oni przetrzymywani pod opieką rządu stanu Zamfara i poddani leczeniu w stolicy stanu Gusau, przed środową oficjalną ceremonią przekazania. Eksperci ONZ wezwali uczniów, którzy przeżyli traumę, do pilnej rehabilitacji. Jedna z matek podczas zjazdu powiedziała agencji prasowej AFP, że rodzice byli źli z powodu długości zjazdu, ponieważ chcieli wrócić do domu przed zmrokiem, ponieważ drogi były niebezpieczne.

W odpowiedzi na strzelaninę rząd stanu Zamfara wprowadził w Jangebe godzinę policyjną od zmierzchu do świtu. Władze zażądały również wstrzymania wszelkich działań rynkowych w mieście do odwołania, twierdząc, że znalazły dowody na to, że takie działania pomagają przestępcom działać na tym obszarze. Rzecznik rządu nie wyjaśnił, jak to się ma do incydentu w środę. Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari ogłosił we wtorek strefę zakazu lotów w całym stanie i zakazał wszelkiej działalności wydobywczej. Żadna grupa nie powiedziała jeszcze, że dokonała porwania.

Uważa się jednak, że jest to dzieło gangów przestępczych, które często organizują porwania dla okupu w Zamfara, a nie islamistycznej grupy Boko Haram stojącej za porwaniem w 2014 roku uczennic w Chibok, setki mil dalej. Władze zaprzeczyły zapłaceniu okupu za uwolnienie dziewcząt.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Polub Plportal.pl:

Reklama