Morderczy obraz świata

Reklama

ndz., 06/12/2022 - 22:23 -- MagdalenaL

Przerażenie w Buffalo po morderstwie, które przechodzi do młodej historii USA jako jeden z najcięższych rasistowskich ataków terrorystycznych. (Zdjęcie: Joshua Bessex&dpa)

Artykuł z 16.05.22

Wszystko wskazuje na to, że morderstwo dziesięciu osób w Buffalo jest ponownie aktem radykalnie prawicowego terroru o podłożu rasistowskim.

Oficjalnie FBI określa sobotnią strzelaninę w supermarkecie w Buffalo jako „przestępstwo z nienawiści” – masowy mord motywowany nienawiścią osoby białej do czarnoskórej. Można jednak tę masakrę nazwać inaczej: skrajnie prawicowym i rasistowskim terroryzmem. Mord, którego dopuścił się w weekend przypuszczalnie 18-letni Payton G., podczas którego zginęło dziesięć osób, był zaplanowany i przygotowany. Zaatakowani zostali bezbronni ludzie, którzy robili weekendowe zakupy i którzy zostali celem tylko ze względu na kolor skóry.

Dodatkowo według informacji przekazanych przez policjantów atak miał czysto polityczne tło: Strzelec nie tylko transmitował swój atak na żywo w internecie, ale już wcześniej udostępnił w sieci jawnie swego rodzaju manifestu, w którym sam określał się jako skrajnie prawicowy, rasistowski i antysemicki. W owym piśmie tłumaczył on atak tym, że osoby białe muszą bronić się przed tak zwanym „Grat Replacement”.

To pojęcie jest istotą teorii w ekstremalnie prawicowych kręgach, na podstawie którego elity lewicowe i kosmopolityczne chcą „zastąpić” białą ludność w Ameryce Północnej oraz Europie ludnością ciemnoskórą lub imigrantami z Sudanu. W Niemczech zwolennicy tej teorii używają określenia „Umvolkung” W USA teoria ta znalazła aprobatę także w zwykłym konserwatywnym obozie.

Strzelał w alejkach w supermarkecie, systematycznie. Prawie wszystkie ofiary są ciemnoskóre

G., który do tej pory nie był znany policji, podporządkował swój atak w kolejności do innych podobnych zamachów, które prawicowi terroryści dokonali w poprzednich latach: atak na ciemnoskórych idących do kościoła w Charleston, South Carolina, w roku 2015, strzelanina w synagodze w Pittsburgh w roku 2018, masakra w supermarkecie Walmart w El Paso, Teksas, podczas którego w 2019 biały uzbrojony mężczyzna zabił przede wszystkim Latynosów oraz napaść prawicowego zamachowca na meczet w nowozelandzkim mieście Christchurch tego samego roku. W wielu takich przypadkach znajdują się w toku myślenia agresorów części podobnych idei, które widocznie motywowały też G. do jego przestępstwa.

Na celowe, rasistowskie tło tego ataku wskazuje też kolejna okoliczność: G. podjął się 200 milowej podróży, aby dostać się ze swojej miejscowości Conklin na południu stanu Nowy Jork do miejsca zamachu. Celowo wyszukał sobie dzielnicę w Buffalo, która w większości zamieszkana jest przez osoby czarnoskóre. Tam napadł on na supermarket, który jest odwiedzany w większości przez Afroamerykanów – a także w godzinach szczytu, około 14:30 w sobotnie popołudnie. G. miał na sobie wojskowy mundur oraz kamizelkę kuloodporną. Ta zatrzymała przynajmniej jedną kulę, która została wystrzelona do niego przez ochroniarza w sklepie, sprawca zastrzelił także jego.

Według świadków naocznych G. otworzył ogień już na parkingu przed supermarketem i tam zabił swoją pierwszą ofiarę. Następnie biegał w środku między alejkami i systematycznie mordował ludzi. Liczba ofiar oraz ich kolor skóry odzwierciedla wyraźnie motyw sprawcy: dziesięć zabitych, trzech rannych – jedenaście osób, które dosięgły kule, były czarnoskóre. Zamach w Buffalo przeszedł tym samym do młodej historii USA jako jeden z najcięższych rasistowskich aktów terrorystycznych.

G. został zatrzymany po przestępstwie, nie szukał konfrontacji z policją. Oprócz organów wymiaru sprawiedliwości w stanie Nowy Jork, w którym leży Buffalo, śledztwo przeciwko nastolatkowi prowadzą też władze federalne USA. Do tej pory został zarzucony mu mord pierwszego stopnia, za który mógłby zostać skazany na spędzenie reszty swojego życia w więzieniu.

Autor: 
Hubert Wetzel / tłum. Natalia Juhas
Polub Plportal.pl:

Reklama