Missisipi dokonuje egzekucji mężczyzny, który zamordował swoją żonę i sam wniósł o śmierć

Reklama

pt., 11/26/2021 - 00:30 -- MagdalenaL

Skazany zrzekł się reprezentacji prawnej i wnoszenia apelacji oraz zwrócił się do państwa o pozbawienie go życia.

David Cox, skazany na śmierć i poddany egzekucji w Mississippi, USA, za zabójstwo żony. Źródło: Departament Więziennictwa w Mississipi

Amerykański stan Missisipi dokonał w zeszłą środę egzekucji Davida Coxa, mężczyzny skazanego na śmierć za zamordowanie żony w 2010 roku, który sam poprosił władze o odebranie mu życia.

Cox, 50-letni biały mężczyzna, został uznany za zmarłego o 18:12 czasu lokalnego (czwartek 00:12 GMT) po podaniu śmiertelnej mieszanki farmakologicznej w zakładzie karnym stanu Mississippi w Parchman - podał stanowy Departament Więziennictwa.

Missisipi od dziewięciu lat nie wykonało żadnej egzekucji skazanego na śmierć więźnia, ale w 2018 roku Cox zrezygnował z reprezentacji prawnej i składania apelacji i poprosił państwo o pozbawienie go życia, ponieważ „zasłużył na śmierć".

Trzy lata później Missisipi przychyliło się do jego wniosku.

Cox został skazany na śmierć przez ławę przysięgłych w 2012 roku po tym, jak przyznał się do zamordowania dwa lata wcześniej swojej ówczesnej żony, Kim Kirk Cox, i wykorzystywania seksualnego swojej pasierbicy, która miała wtedy 12 lat.

Pasierbica, dziś 23-letnia, udała się w zeszłą środę do więzienia, aby być świadkiem egzekucji.

Osiem godzin koszmaru

W nocy z 14 na 15 maja 2010 r. Cox zamknął się w domu w północno-wschodnim mieście Sherman wraz ze swoją ówczesną żoną, pasierbicą i jednym z dwójki wspólnych dzieci.

W ciągu ośmiu godzin aresztu Cox zastrzelił kobietę na oczach dzieci i kilkakrotnie wykorzystał seksualnie pasierbicę. We wczesnych godzinach porannych policja wtargnęła do domu, nie napotykając większego oporu ze strony Coxa.

Jego ostatnie słowa przed otrzymaniem zastrzyku w minioną środę brzmiały: „Chcę powiedzieć moim dzieciom, że bardzo je kocham i że kiedyś byłem dobrym człowiekiem”.

Egzekucja Coxa była dziesiątą w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Od czasu przywrócenia przez Sąd Najwyższy kary śmierci w 1976 roku, w USA wykonano egzekucję na 1539 osobach, z czego 22 w Stanie Mississippi.

Do końca 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zaplanowane są jeszcze dwie egzekucje, obie w Oklahomie, z których pierwsza, Afroamerykanina Juliusa Dariusa Jonesa, odbędzie się w najbliższy czwartek.

Autor: 
tłum. Magdalena Wąsala
Polub Plportal.pl:

Reklama