Meksyk: dziennikarz z Guerrero 15. pracownikiem mediów zabitym w 2022 r.

Reklama

sob., 08/27/2022 - 15:29 -- MagdalenaL

Pojazd ekipy kryminalistycznej przewożący ciało dziennikarza Fredida Romána opuszcza miejsce zbrodni w Chilpancingo, stan Guerrero, Meksyk, w poniedziałek.  Fot: Reuters

Fredid Román, który prowadził serwis internetowy poświęcony polityce stanowej, został zastrzelony w swoim samochodzie w stolicy stanu.

Miejscowy dziennikarz, który prowadził internetowy program informacyjny, został zastrzelony w południowym Meksyku, co czyni go 15. pracownikiem mediów zabitym w tym roku na terenie całego kraju. Prokuratorzy z południowego stanu Guerrero powiedzieli w poniedziałek, że Fredid Román został zastrzelony w stolicy stanu, Chilpancingo.

Program Romána, The Reality of Guerrero, skupiał się w dużej mierze na polityce stanowej. Pisał również felietony.

Guerrero to stan, w którym gangi narkotykowe, uzbrojeni samozwańczy stróże prawa oraz innego rodzaju grupy regularnie wchodzą w konflikty między sobą. Jest to jeden z najbardziej śmiercionośnych obszarów dla dziennikarzy w historii Meksyku, a ten kraj jest obecnie uważany za najbardziej niebezpieczny dla reporterów spośród państw nieobjętych strefą wojny.

Prokuratorzy nie podali od razu żadnych szczegółów dotyczących zabójstwa Romána, który został zastrzelony w swoim pojeździe. Według lokalnych mediów wydawał on wcześniej gazetę pod tym samym nazwiskiem.

Zabójstwo ma miejsce zaledwie tydzień po tym, jak niezależny dziennikarz, Juan Arjón López, został znaleziony martwy w północnym granicznym stanie Sonora. Prokuratorzy powiedzieli, że zmarł on od uderzenia w głowę. Jego ciało znaleziono w San Luis Río Colorado, po drugiej stronie granicy miasta Yuma w Arizonie. W ostatnich latach obszar ten został dotknięty przemocą ze strony karteli narkotykowych. W marcu ochotnicy znaleźli 11 ciał w potajemnych dołach na pustyni w pobliżu wysypiska śmieci w San Luis. Na początku sierpnia jedną z czterech zabitych osób wewnątrz sklepu z piwem w środkowym Meksyku w stanie Guanajuato był dziennikarz. Władze powiedziały, że nie wiadomo, czy ten atak był związany z pracą tego dziennikarza, jego rolą jako przedstawiciela lokalnych firm w planowaniu nadchodzących targów, czy z jeszcze czymś innym.

W zabójstwa dziennikarzy często zamieszana jest przestępczość zorganizowana, ale podejrzani są również urzędnicy z małych miast lub politycy mający motywy polityczne albo kryminalne. Częstym celem ataków są dziennikarze prowadzący małe serwisy informacyjne w głębi Meksyku.

Jan-Albert Hootsen, przedstawiciel Komitetu Obrony Dziennikarzy w Meksyku, napisał po zabójstwie Arjóna Lópeza, że „chociaż w tym roku dokonano pewnych aresztowań we wcześniejszych przypadkach zabójstw osób z prasy, trwający klimat bezkarności nadal napędza takie ataki”.

Autor: 
AP Mexico City / Tłumaczenie: Maciej Sołtysik
Polub Plportal.pl:

Reklama