Martin Shkreli: kim jest „Pharma Bro” i dlaczego musi zapłacić 64 mln dolarów?

Reklama

wt., 01/25/2022 - 00:44 -- MagdalenaL

Martin Shkreli, były dyrektor firmy farmaceutycznej, który zarządził drastyczne podwyżki cen leku ratującego życie, został dożywotnio wykluczony z branży.

W piątek sędzia Denise Cote nakazała mu zapłatę 64,6 miliona dolarów za zyski, jakie zarobił na zakupie patentu na lek, a następnie drastycznym podniesieniu jego ceny. Sędzia orzekł, że działania Shkreli naruszyły przepisy antymonopolowe.

Shkreli odsiaduje obecnie siedmioletni wyrok za oszukiwanie inwestorów i wykorzystywanie na swoją korzyść środków z jednej z założonych przez siebie firm.

Nowy wyrok sądu ma związek z wydarzeniem, do którego doszło w 2015 r., kiedy Martin zdecydował się podnieść cenę Daraprimu, leku stosowanego w leczeniu toksoplazmozy i malarii, zmieniając jego cenę z 13,50 USD na 750 USD. Był to wzrost o około 4000% w ciągu jednej nocy.

Shkreli stworzył również umowy dostaw, aby uniemożliwić, żeby konkurenci oferowali generyczne wersje nieopatentowanego leku, który stosuje się w leczeniu choroby pasożytniczej u kobiet w ciąży i pacjentów z HIV i ma podstawowe znaczenie dla ratowania ich życia.

Dzięki swoim bardzo nieodpowiednim akcjom znany jest na Wall Street jako „Pharma Bro”. Nadano mu przydomek „Najbardziej znienawidzonego człowieka ze Stanów Zjednoczonych”.

Biznesmen, który ma obecnie 38 lat, stał się szczególnie znany, gdy demokratka Hillary Clinton, podczas swojej kampanii wyborczej w 2016 r., zwróciła się do niego używając właśnie tego przydomku.

Syn albańskich imigrantów, Shkreli, założył swój pierwszy fundusz inwestycyjny w wieku 21 lat. W 2012 roku stworzył Retrophin Pharmaceuticals, firmę zajmującą się leczeniem chorób rzadkich, a dwa lata później jej akcje wzrosły z 3 do 20 dolarów. Następnie otworzył Turing Pharmaceuticals – który później zmienił nazwę na Vyera Pharmaceuticals – dzięki któremu kupił Daraprim w 2015 roku.

Niedawno, w 2020 r., siedem stanów i amerykańska Federalna Komisja Handlu w USA złożyły przeciwko niemu pozew, twierdząc, że naruszył prawo stanowe i federalne, które zakazuje zachowań antykonkurencyjnych.

Sędzia okręgowa Denise Cote nazwała Shkreli „głównym inicjatorem” planu podniesienia ceny Daraprimu. „To był jego pomysł i kierował każdym krokiem w tej decyzji”, napisała.

Prokurator generalna z Nowego Jorku, Letitia James, jedna z urzędniczek, które złożyły pozew, świętowała decyzję sędziego. James powiedziała, że „zazdrość, chciwość, żądza i nienawiść” motywowały Shkreliego i jego partnera do nielegalnego podniesienia „ceny leku ratującego życie, podczas gdy życie wielu Amerykanów wisiało na włosku”.

„Ale Amerykanie mogą być spokojni, ponieważ Martin Shkreli nie jest już Pharma Bro”, dodała.

Autor: 
tłum. Agata Guzman
Polub Plportal.pl:

Reklama