Księżniczka Latifa: ujawniono gehennę „zakładniczki” córki władcy Dubaju

Reklama

śr., 02/17/2021 - 13:15 -- MagdalenaL

Córka władcy Dubaju, która w 2018 roku próbowała uciec z kraju, wysłała później tajne wiadomości wideo do przyjaciół, zarzucając ojcu przetrzymywanie jej „zakładniczki” w obawie o swoje życie.

W nagraniu udostępnionym BBC Panorama księżniczka Latifa Al Maktoum mówi, że komandosi odurzyli ją, gdy uciekała łodzią i odwieźli ją z powrotem do aresztu. Tajne wiadomości ustały - a przyjaciele wzywają ONZ do wkroczenia. Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie powiedziały wcześniej, że jest bezpieczna pod opieką rodziny.

Była wysłanniczka ONZ ds. Praw Mary Robinson, która po spotkaniu z nią w 2018 roku opisała Latifę jako „zmartwioną młodą kobietę”, teraz mówi, że została „okropnie oszukana” przez rodzinę księżniczki. Były Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka i prezydent Irlandii przyłączył się do wezwań do podjęcia międzynarodowych działań w celu ustalenia obecnego stanu i miejsca pobytu Latify. „Nadal bardzo się martwię o Latifę. Sprawy się potoczyły. Dlatego uważam, że należy to zbadać” - powiedziała.

Ojciec Latify, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, jest jednym z najbogatszych głów państw świata, władcą Dubaju i wiceprezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Filmy były nagrywane przez kilka miesięcy telefonem, który Latifa otrzymała potajemnie około rok po jej schwytaniu i powrocie do Dubaju. Nagrała je w łazience, ponieważ miała jedyne drzwi, które mogła zamknąć. W wiadomościach szczegółowo opisała, jak: walczyła z żołnierzami zabierającymi ją z łodzi, „kopiąc i walcząc” i gryząc ramię jednego z komandosów z Emiratów, aż krzyknął, po uspokojeniu straciła przytomność, gdy była przenoszona do prywatnego odrzutowca i nie obudziła się, dopóki nie wylądowała w Dubaju, była przetrzymywana sama bez dostępu do pomocy medycznej lub prawnej w willi z zamkniętymi oknami i drzwiami i pilnowana przez policję. Relację Latify z jej schwytania i zatrzymania ujawniła Panoramie jej bliska przyjaciółka Tiina Jauhiainen, kuzyn ze strony matki Marcus Essabri i działacz David Haigh, którzy stoją za kampanią Free Latifa. Mówią, że podjęli trudną decyzję o opublikowaniu wiadomości teraz w trosce o bezpieczeństwo Latify. To właśnie im udało się nawiązać kontakt z Latifą, gdy była przetrzymywana w dubajskiej „willi”, która, jak powiedziała, miała zakratowane okna i policję. Panorama niezależnie zweryfikowała szczegóły dotyczące miejsca przetrzymywania Latify.

Szejk Mohammed zbudował miasto, które odniosło ogromny sukces, ale działacze na rzecz praw człowieka twierdzą, że nie ma tolerancji dla sprzeciwu, a system sądowniczy może dyskryminować kobiety. Prowadzi rozległe przedsiębiorstwo wyścigów konnych i często uczestniczy w ważnych wydarzeniach, takich jak Royal Ascot, gdzie był przedstawiany z królową Elżbietą II. Ale spotkał się z ostrą krytyką księżniczki Latify, a także jej macochy, księżniczki Haya Bint Al Hussain, która uciekła do Londynu w 2019 roku z dwójką dzieci.

Ucieczka z łodzi

Latifa, obecnie 35-letnia, po raz pierwszy próbowała uciec w wieku 16 lat, ale dopiero po skontaktowaniu się z francuskim biznesmenem Herve Jaubertem w 2011 roku rozpoczęto od dawna planowaną ucieczkę. Dokonano tego z pomocą pani Jauhiainen, początkowo jej instruktorki capoeira, brazylijskiej sztuki walki. W dniu 24 lutego 2018 r. Latifa i pani Jauhiainen zabrali ponton i skuter wodny na wody międzynarodowe, gdzie pan Jaubert czekał na jachcie pod banderą USA. Ale osiem dni później, u wybrzeży Indii, na statek weszli komandosi. Pani Jauhiainen mówi, że granaty dymne zmusiły ją i Latifę do wyjścia z łazienki pod pokładem i trzymali ich na muszce. Latifa wróciła do Dubaju i od tamtej pory nikt o niej nie słyszał. Pani Jauhiainen i załoga statku zostali zwolnieni po dwóch tygodniach zatrzymania w Dubaju. Rząd Indii nigdy nie skomentował swojej roli.

Przed próbą ucieczki w 2018 roku Latifa nagrała kolejny film, który został opublikowany na YouTube po jej schwytaniu. „Jeśli oglądasz ten film, to nie jest dobrze, albo nie żyję, albo jestem w bardzo, bardzo, bardzo złej sytuacji” - powiedziała. To właśnie wywołało ogromny międzynarodowy niepokój i wzywa do jej uwolnienia. Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się pod silną presją, aby ją rozliczyć i zorganizowano spotkanie z panią Robinson.

Spotkanie Robinsona

Powiedziała, że ​​nie pytała Latify o jej sytuację, ponieważ nie chce „pogłębiać traumy” związanej z „stanem” Latify. Dziewięć dni po obiedzie ministerstwo spraw zagranicznych ZEA opublikowało zdjęcia pani Robinson z Latifą, które, jak powiedział, były dowodem na to, że księżniczka jest bezpieczna i ma się dobrze. Pani Robinson powiedziała: „Byłam szczególnie oszukana, kiedy zdjęcia zostały opublikowane. To była całkowita niespodzianka. Byłam absolutnie oszołomiona”. W 2019 roku napięcia w rządzącej rodzinie Dubaju zostały ujawnione przed sądem w Anglii po tym, jak jedna z żon szejka, księżniczka Haya, uciekła do Wielkiej Brytanii z dwójką swoich dzieci i złożyła wniosek o wydanie nakazu ochrony i zakazu molestowania przeciwko szejkowi.

W zeszłym roku Sąd Najwyższy wydał serię wyroków wyjaśniających, w których stwierdzono, że szejk Mohammed zarządził i zaaranżował przymusowy powrót Latify w 2002 i 2018 r., A także bezprawne uprowadzenie z Wielkiej Brytanii w 2000 r. Jej starszej siostry księżniczki Shamsy, który również próbował uciec. Sąd uznał, że szejk Mohammed „nadal utrzymuje reżim, na mocy którego obie te młode kobiety są pozbawione wolności”. Przyjaciele Latify mieli nadzieję, że sprawa sądowa w marcu zeszłego roku, w której orzeczono przeciwko szejkowi Mohammedowi, nazywając go „nieuczciwym” i na korzyść księżniczki Haya, może pomóc. Podejmując decyzję o natychmiastowym udostępnieniu wiadomości, pani Jauhiainen mówi tylko, że od zerwania kontaktu „minęło dużo czasu”. Mówi, że bardzo się zastanawiała nad wypuszczeniem wiadomości wideo teraz, ale dodaje: „Czuję, że chciałaby, żebyśmy o nią walczyli i nie poddawali się”. Rządy Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie odpowiedziały na prośby BBC o komentarz na temat obecnego stanu Latify.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Polub Plportal.pl:

Reklama