Kim Dzong Un przeprasza za zabicie obywatela Korei Południowej

Reklama

ndz., 09/27/2020 - 09:50 -- MagdalenaL

Urzędnik z Korei Południowej został zastrzelony na wodach Korei Północnej. Przywódca Kim przeprasza – to rzadki gest.

 

Przywódca Korei Północnej przeprosił za zastrzelenie przez swoich żołnierzy południowokoreańskiego urzędnika w pobliżu granicy morskiej. W przesłaniu Kim Dzong Una do rządu w Seulu podano, że jest mu bardzo przykro, iż rozczarował prezydenta Moona Jae Ina. Żołnierze zastrzelili mężczyznę zakładając, że jest to intruz. Kim określił incydent jako „haniebną sprawę”, podał południowokoreański Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Suh Hoon.

Urzędnik Ministerstwa Rybołówstwa został zastrzelony we wtorek. Wcześniej nagle zniknął ze swojego statku podczas patrolu w pobliżu granicy morskiej. Nie wykluczono, że mężczyzna chciał dostać się do Korei Północnej. Według informacji z Seulu, ciało mężczyzny zostało najwyraźniej skremowane, co miało stanowić działanie ochronne w dobie pandemii.

Suh odczytał list od Północnokoreańskiej Partii Rządzącej. Korea Północna przyznaje się w nim do oddania dziesięciu strzałów do mężczyzny, który „nielegalnie wszedł na ich wody” i odmówił właściwej identyfikacji.

Przeprosiny ze strony Korei Północnej są niezwykle rzadkie. Incydent doprowadził do nowych napięć między krajami sąsiednimi. Spotęgowane zostały one po niepowodzeniu spotkania na szczycie między Kim Dzong Unem, a prezydentem USA Donaldem Trumpem w lutym ubiegłego roku.

 

Autor: 
Zeit Online, dpa, AFP, fin (tłum. Aleksandra Wereska)
Polub Plportal.pl:

Reklama