Khashoggi: Narzeczona dziennikarza żąda „ukarania” księcia Arabii Saudyjskiej

Reklama

wt., 03/02/2021 - 14:49 -- MagdalenaL

Narzeczona zamordowanego saudyjskiego dziennikarza JamalaKhashoggi wezwała do „niezwłocznego ukarania” tronu Arabii Saudyjskiej za jego zabójstwo.

„To nie tylko przyniesie sprawiedliwość, której szukaliśmy, ale może również zapobiec powtarzaniu się podobnych czynów” - powiedziała HaticeCengiz w oświadczeniu. Pojawia się po tym, jak raport wywiadu USA wykazał, że książę koronny Mohammed bin Salman zatwierdził morderstwo Khashoggi.

Arabia Saudyjska odrzuciła raport. Książę Mohammed, który jest faktycznie władcą królestwa, zaprzeczył jakiejkolwiek roli w morderstwie. Khashoggi zginął podczas wizyty w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w Turcji w październiku 2018 roku, a jego ciało zostało rozczłonkowane. Ten 59-letni dziennikarz był kiedyś doradcą rządu saudyjskiego i blisko z rodziną królewską, ale wypadł z łask i wyjechał na narzucone sobie wygnanie do USA w 2017 roku. Stamtąd pisał comiesięczną kolumnę w Washington Post, w której krytykował politykę księcia Mohammeda. W swojej pierwszej kolumnie dla gazety Khashoggi powiedział, że obawia się aresztowania w ramach jawnej rozprawy z sprzeciwem nadzorowanej przez księcia.

Co powiedziała HaticeCengiz?

„Istotne jest, aby następca tronu, który nakazał brutalne zabójstwo niewinnej i niewinnej osoby, został niezwłocznie ukarany” - powiedziała w poniedziałek pani Cengiz. „Jeśli następca tronu nie zostanie ukarany, to na zawsze zagrozi nam wszystkim i stanie się plamą na naszym człowieczeństwie” - dodała. Pani Cengiz, turecka badaczka akademicka, zarzuciła światowym przywódcom dystansowanie się od księcia koronnego i nakładanie kar, takich jak sankcje, na Arabię ​​Saudyjską. „Zaczynając od administracji Bidena, wszyscy przywódcy światowi muszą zadać sobie pytanie, czy są gotowi uścisnąć dłoń księciu Mohammedowi”- powiedziała. „Wzywam wszystkich, aby położyli ręce na sercach i rozpoczęli kampanię na rzecz ukarania następcy tronu” - dodała pani Cengiz.

Prezydent USA Joe Biden spotkał się z krytyką ze strony własnej Partii Demokratycznej za decyzję o niekaraniu księcia Mohammeda bezpośrednio. Po opublikowaniu raportu wywiadu w piątek jego administracja nałożyła sankcje na starszego pomocnika księcia, a także na innych, którzy jak twierdzi odegrali rolę w śmierci Khashoggi ego. „Myślę, że muszą utrzymać otwarte dodatkowe sankcje wobec księcia Mohammeda, jeśli nie widzimy zmiany w zachowaniu” - powiedział w niedzielę Fox News demokratyczny senator Mark Warner, który przewodniczy Komisji Wywiadu Senatu. Republikańscy członkowie Kongresu wezwali również pana Bidena do nałożenia dalszych sankcji. Jego administracja ma ogłosić później w poniedziałek.

Prezydent Biden rozmawiał w zeszłym tygodniu z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem i „potwierdził wagę, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do powszechnych praw człowieka i praworządności” - powiedział Biały Dom.

Co się stało z Khashoggim?

Znany z krytyki władz saudyjskich dziennikarz udał się do konsulatu w październiku 2018 r. Po dokumenty umożliwiające mu poślubienie pani Cengiz. Otrzymał rzekomo zapewnienie od brata księcia tronu, księcia Khalida bin Salmana, który był wówczas ambasadorem w USA, że wizyta w konsulacie będzie bezpieczna. Książę Khalid zaprzeczył jakiejkolwiek komunikacji z dziennikarzem. Według saudyjskich prokuratorów Khashoggi został przymusowo unieruchomiony po walce i wstrzyknięty dużą ilość narkotyku, co doprowadziło do przedawkowania, które doprowadziło do jego śmierci. Jego ciało zostało następnie rozczłonkowane i przekazane lokalnemu „współpracownikowi” poza konsulatem, podali prokuratorzy. Szczątków nigdy nie odnaleziono. Ponure szczegóły ujawniono w transkrypcjach rzekomych nagrań dźwiękowych zabójstwa uzyskanych przez turecki wywiad.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama