Daria Dugina: córka sojusznika Putina zginęła w moskiewskim wybuchu

Reklama

pon., 08/22/2022 - 20:02 -- MagdalenaL

Córka bliskiego sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina zginęła w podejrzanym zamachu bombowym.

29-letnia Daria Dugina zmarła w wyniku eksplozji na drodze pod Moskwą, poinformowała rosyjska komisja śledcza.

Uważa się, że jej ojciec, rosyjski filozof Aleksandr Dugin, znany jako „mózg Putina”, mógł być zamierzonym celem ataku.

Pan Dugin jest wybitnym ideologiem ultranacjonalistycznym, który uważany jest za bliskiego prezydentowi Rosji.

Aleksandr Dugin i jego córka byli na festiwalu pod Moskwą, gdzie filozof wygłosił wykład.

Festiwal „Tradycja” określa się jako rodzinne wydarzenie dla miłośników sztuki, które odbywa się w majątku Zacharowo, w którym niegdyś przebywał rosyjski poeta Aleksander Puszkin.

Para miała opuścić obiekt w sobotni wieczór tym samym samochodem, zanim Dugin podobno w ostatniej chwili podjął decyzję o oddzielnym podróżowaniu.


Aleksandrowi Duginowi przypisuje się kształtowanie światopoglądu prezydenta Władimira Putina

 

Niezweryfikowane nagranie zamieszczone w Telegramie wydaje się pokazywać, jak Dugin patrzy w szoku, gdy służby ratunkowe przybywają na miejsce płonącego wraku pojazdu.

BBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować materiału.

Śledczy potwierdzili, że pani Dugina zginęła na miejscu zdarzenia niedaleko wsi Bolshiye Vyazemy.

Powiedzieli, że ładunek wybuchowy podłożony pod samochodem wybuchł, a pojazd zapalił się. Eksperci medycyny sądowej i materiałów wybuchowych prowadzą śledztwo.

Ukraiński urzędnik oddalił oskarżenia o udział Ukrainy w incydencie.

„Ukraina oczywiście nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ nie jesteśmy państwem przestępczym, jakim jest Federacja Rosyjska, a tym bardziej państwem terrorystycznym” – powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedziała w poście Telegramu, że gdyby znaleziono jakiekolwiek powiązanie z Ukrainą, byłoby to równoznaczne z „terroryzmem państwowym”.

 

Analiza

Will Vernon, BBC Moskwa

Choć Aleksandr Dugin sam nie jest urzędnikiem państwowym, jest on jednak postacią symboliczną w rosyjskiej polityce.

Jego antyzachodnia, ultranacjonalistyczna filozofia stała się dominującą ideologią polityczną w Rosji i pomogła ukształtować ekspansjonistyczną politykę zagraniczną prezydenta Putina, przede wszystkim w Ukrainie.

Uwaga zostanie teraz zwrócona na to, kto stał za tym atakiem. Denis Pushilin, „szef” samozwańczej prorosyjskiej „Donieckiej Republiki Ludowej”, zrzucił już winę na Ukrainę, pisząc na Telegramie: „Podli złoczyńcy! Terroryści ukraińskiego reżimu, próbując wyeliminować Aleksandra Dugina, wysadzili w powietrze jego córkę… W samochodzie. Pielęgnujemy pamięć o Darii, to prawdziwa Rosjanka!”

Incydenty takie jak ten spowodują nerwowość urzędników w Moskwie, zwłaszcza po serii wybuchów i ataków na okupowanym Krymie oraz w rosyjskich regionach przy granicy z Ukrainą.

Kremlowska propaganda konsekwentnie podkreśla, jak Władimir Putin zapewnił bezpieczeństwo i stabilność w Rosji po burzliwych latach 90., kiedy na porządku dziennym były bomby samochodowe i zamachy. Ta bomba samochodowa w rosyjskiej stolicy podważa tę narrację.

Mimo braku oficjalnego stanowiska w rządzie Aleksandr Dugin jest uważany za bliskiego sojusznika rosyjskiego prezydenta, a nawet został nazwany „Rasputinem Putina”.

Daria Dugina sama była wybitną dziennikarką, która głośno poparła inwazję na Ukrainę.

Na początku tego roku została ukarana przez władze USA i Wielkiej Brytanii, które oskarżyły ją o udział w internetowej „dezinformacji” o inwazji Rosji.

W maju opisała w wywiadzie wojnę jako „zderzenie cywilizacji” i wyraziła dumę z faktu, że zarówno ona, jak i jej ojciec zostali objęci zachodnimi sankcjami.


INVESTIGATIVE COMMITTEE OF THE RUSSIAN FEDERATION, Rosyjscy śledczy na miejscu wybuchu pojazdu

 

Aleksandr Dugin został ukarany przez USA w 2015 roku za rzekome zaangażowanie w aneksję Krymu przez Rosję.

Mówi się, że jego pisma miały głęboki wpływ na Putina, a filozof jest uważany za głównego architekta ideologii ultranacjonalistycznej, popieranej przez wielu na Kremlu.

Od lat Dugin wzywa Moskwę do bardziej agresywnego działania na arenie międzynarodowej i wspiera rosyjską akcję wojskową w Ukrainie.

Autor: 
Autor: Leo Sands / Tłumaczenie: Julia Skorupa
Polub Plportal.pl:

Reklama