Córki Malcolma X domagają się wznowienia śledztwa w sprawie śmierci ich ojca

Reklama

pon., 02/22/2021 - 11:53 -- MagdalenaL

W napisanym przez nieżyjącego już, byłego policjanta liście, jego autor oskarża nowojorską policję i FBI o współudział w zabójstwie afro-amerykańskiego aktywisty.

Córki afro-amerykańskiego aktywisty Malcolma X chcą wznowienia śledztwa w sprawie jego smierci. Powodem ma być wypłynięcie nowego świadectwa oskarżającego o współudział w tej zbrodni policję Nowego Jorku i FBI. 21 lutego pytany o całą sprawę przez agencję prasową AFP rzecznik prokuratora Manhattanu potwierdził, że wniosek córek jest rozpatrywany.

Podczas konferencji prasowej został ujawniony list napisany przez byłego nowojorskiego policjanta, dziś zmarłego, który oskarża siły porządkowe o współudział w zabójswie Malcolma X. Jak twierdzi jego kuzyn, policjant, który był czarny, na polecenie swoich przełożonych i działając pod przykryciem zbliżył się do otoczenia Malcolma X i sprowokował dwóch jego ochroniarzy, zatrzymując ich na kilka dni przed zabójstwem.

21 lutego 1965, El-Hajj Malik El-Shabazz, jak naprawdę nazywał się Malcolm X, był więc pozbawiony ochrony swoich dwóch ludzi gdy zabierał głos w Audubon Ballroom, sali widowiskowej na północnym Manhattanie. Tam też padł pod strzałami trzech zabójców.

Skrywane aspekty sprawy

Były policjant, który chciał, aby jego słowa stały się publiczne dopiero po jego śmierci, podtrzymuje, że nowojorska policja (NYPD) i FBI zataiły pewne aspekty całej sprawy.

Już w lutym 2020, po emisji filmu dokumentalnego na Netfliksie („Kto zabił Malcolma X?”), prokurator Manhattanu Cyrus Vance poprosił o ponowne pochylenie się nad całą sprawą aby zdecydować, czy śledztwo powinno być ponownie wszczęte czy też nie.

Pytana przez agencję AFP w niedzielę policja Nowego Jorku potwierdziła, że dostarczyła prokuraturze wszystkie archiwalne dokumenty związane z tą sprawą. NYPD stwierdziła również, że „pozostaje gotowa do wyjaśnienia całej sprawy we wszelkich możliwych jej aspektach”. Skontaktowane przez AFP nowojorskie FBI milczy.

„Wszystkie elementy, które mogą pomóc w poznaniu prawdy na temat tej strasznej tragedii powinny być starannie przebadane” twierdzi Ilyasah Shabazz, jedna z trzech córek Malcolma X obecnych na konferencji prasowej. W sumie Malcolm X miał ich z żoną Betty sześć.

Autor: 
Redakcja L’Obs z AFP Tłumaczenie: Bazyli Chara
Polub Plportal.pl:

Reklama