Cleo Smith: Jak australijska policja odnalazła zaginioną czterolatkę

Reklama

śr., 11/24/2021 - 23:29 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Policja opublikowała zdjęcie Cleo Smith po jej uratowaniu

Wczesnym rankiem 3 listopada policja wdarła się do domu w australijskim mieście Carnarvon, gdzie znalazła zaginioną od 18 dni czteroletnią dziewczynkę.

Cleo Smith zniknęła z namiotu swojej rodziny na kempingu w pobliżu Carnarvon 16 października, co zapoczątkowało masową akcję poszukiwawczą.

Dzień po jej odnalezieniu, Terence Darrell Kelly, lat 36, pojawił się w sądzie oskarżony o siłowe lub podstępne zabranie lub zwabienie dziecka poniżej 16 roku życia.

Oto co wiemy o sprawie i co doprowadziło policję do Cleo.

'Igła w stogu siana'

Rodzina Cleo spędzała pierwszą noc wakacji na kempingu Quobba Blowholes, kiedy dziewczynka zniknęła między 01:30 a 06:00 16 października.

Oddalona lokacja w Macleod mieści się około 900 km (560 mil) na północ od Perth, i jest lokalną atrakcją na wybrzeżu Coral Coast państwa - znana ze scenerii oceanu smaganego wiatrem, jaskiń morskich i lagun.

Cleo spała na materacu powietrznym obok łóżeczka swojej młodszej siostry. Kiedy jej matka, która spała w drugim pokoju namiotu, wstała rano, Cleo nie było, a drzwi namiotu były otwarte.

Policja powiedziała, że to wzbudziło obawy o uprowadzenie. Pani Smith była przekonana, że Cleo nie opuściłaby namiotu na własną rękę.

Rozpoczęto poszukiwania z udziałem ponad 100 funkcjonariuszy.

Zastępca Komisarza Policji Australii Zachodniej, Col Blanch, opisał to jak szukanie „igły w stogu siana”.

Tysiące fragmentów materiału dowodowego

Poszukiwania Cleo objęły ląd, morze i powietrze, z samolotów zwiadowczych używanych do przeczesywania słabo zaludnionych obszarów.

ABC reporter Evelyn Manfield opisał szeroko zakrojoną operację poszukiwania, mówiąc, że policja była „w powietrzu, na koniu, przy użyciu dronów do kryminalistycznej analizy każdego obszaru cal po calu w poszukiwaniu wskazówek".

Policja przeszukała nawet setki worków z przydrożnymi śmieciami na odcinku 600 km (373 mil) w Zachodniej Australii.

Jednak pod koniec pierwszego tygodnia, policja zaprzestała działań na nadmorskim kempingu, przekonana, że dziewczynka nie znajdowała się w okolicy.

Skupiono się na innych poszlakach. Obozowicze zgłosili, że słyszeli samochód wyjeżdżający z kempingu około godziny 03.00 w noc zaginięcia Cleo. Zostało to potwierdzone przez kierowcę, który powiedział, że widział samochód jadący w kierunku Carnarvon.

Tymczasem policja systematycznie sprawdzała miejsca pobytu zarejestrowanych przestępców seksualnych w okolicy - około 20 osób - w nocy.

Policja zebrała również listę osób, które były na kempingu - było to trudne zadanie, ponieważ nie było żadnych wymagań dotyczących rejestracji.

Detektyw Supt Rod Wilde powiedział, że musieli przejrzeć „setki tysięcy" dowodów i zeznań.

„Musieliśmy przedrzeć się przez wiele informacji. Oświadczenia 100 osób, które były na kempingu, nagrania CCTV, dane z telefonów…", powiedział.

Detektyw Supt Wilde powiedział, że byli w stanie „zbudować obraz tego, kto tam był, a kogo tam nie było" poprzez połączenie wszystkich informacji, które otrzymali i poprzez „umieszczenie ludzi w określonych miejscach w określonym czasie".

"W połączeniu z pewnymi wcześniejszymi informacjami, była to wytrwała, metodyczna praca policji", powiedział komisarz Chris Dawson.

Po tygodniu, rząd Australii Zachodniej zaoferował nagrodę w wysokości 1 mln A$ (750 000 $; 540 000 £) za informacje o miejscu pobytu Cleo. Lecz ostatecznie nie dało to zbyt wiele, powiedziała policja.

Przełom

Policja nie ujawniła dokładnych szczegółów na temat tego, co doprowadziło ich do zamkniętego domu w Carnarvon, gdzie znaleźli Cleo całą i zdrową.

Komisarz Dawson powiedział reporterom, że „naprawdę ważne" informacje o samochodzie pomogły skierować policję do domu w środę i dodał, że sprawy stały się „klarowne" dzień wcześniej, we wtorek po południu, co doprowadziło ich do aresztowania.

Australijska gazeta donosi, że przełom nastąpił, gdy policja namierzyła numer telefonu komórkowego do wieży telefonicznej w pobliżu kempingu około czasu uprowadzenia Cleo. To rzekomo skupiło ich uwagę na panu Kelly.

Lokalne media donoszą, że pan Kelly został wyciągnięty z samochodu i aresztowany na kilka godzin przed tym, jak policja uratowała Cleo.

Pan Kelly nie znalazł się wśród potencjalnych podejrzanych - zarejestrowanych przestępców seksualnych - po raz pierwszy sprawdzonych przez policję, według lokalnych mediów.

Ale został włączony do drugiej, dłuższej listy z powodu jego poprzednich wizyt na kempingu i innych czynników, powiedział The Australian.

Szersze śledztwo jest kontynuowane. Początkowo policja twierdziła, że domniemany porywacz działał sam, ale obecnie bada, czy w sprawę mogła być zamieszana inna osoba.

Zaapelowano do firm i osób prywatnych w okolicy o dostarczenie im nagrań z kamer przemysłowych z okresu od 15 października do 2 listopada.

Istnieje także wiele rzeczy, których nie wiemy o przeżyciach Cleo podczas porwania. Policja powiedziała, że mają ekspertów, którzy będą przesłuchiwać ją, ale ostrzegł, że może to potrwać kilka dni, aby uzyskać jakiekolwiek przydatne informacje od niej.

„To potrwa tak długo, jak będzie to konieczne", Detektyw Supt Wilde powiedział, dodając, że muszą być ostrożni, aby jej nie niepokoić.

Również jej rodzina otrzymuje porady na temat dalszych działań w odniesieniu zarówno do dobrego samopoczucia Cleo, jak i postępu sprawy.

Autor: 
tłum. Monika Śledziona
Polub Plportal.pl:

Reklama