Były elitarny żołnierz przyznaje się do pomocy w spektakularnej ucieczce

Reklama

czw., 06/17/2021 - 23:20 -- MagdalenaL

Amerykanin i jego syn przyznali się, że pomogli byłemu zarządcy samochodów w ucieczce z walizką – w której znajdował się milion euro od rodziny Ghosn. Teraz grozi im do trzech lat więzienia w Japonii.

Dwóch wspólników Carlosa Ghosna przyznało się w sądzie do współudziału w spektakularnej ucieczce menadżera samochodów z Japonii. Dwaj obywatele USA, ojciec i syn, powiedzieli w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Tokio, że nie zaprzeczają zarzutom, przeciwko którym zostali oskarżeni. „Czy jest jakiś błąd w tym, co właśnie przedstawił prokurator?” Po odczytaniu aktu oskarżenia sędzia zapytał oskarżonych indywidualnie. Obaj mężczyźni odpowiedzieli „nie”.

Mówi się, że 60-letni Michael T. i jego 28-letni syn Peter umożliwili Ghosnowi ucieczkę, a także wymyślili plan ucieczki. Grozi im do trzech lat więzienia, jeśli zostaną skazani za pomoc w ucieczce.

Michael T. jest byłym elitarnym żołnierzem armii amerykańskiej, który pracuje w sektorze prywatnych usług ochroniarskich. Według prokuratora amerykańskiego, podobno kilkakrotnie podróżował do Japonii i spotykał się tam z Ghosnem - co najmniej siedem razy.

Według japońskich mediów, jego syn Peter otrzymał od rodziny Ghosn 144 miliony jenów (niecałe 1,1 miliona euro) za pomoc w ucieczce. Większość pieniędzy wydano na przygotowania do ucieczki, w tym na prywatny odrzutowiec. Oskarżeni zaprzeczyli, jakoby otrzymali konkretną opłatę za pomoc.

„Może jest tam młoda kobieta"

Sąd ponownie dopracował szczegóły spektakularnej ucieczki - jak Ghosn został ukryty w walizce przeznaczonej na sprzęt muzyczny z wywierconymi otworami, aby zapewnić mu powietrze. Jak trzej pomocników udawało muzyków i tym samym przechytrzyli kontrolę bagażu na lotnisku. I jak jeden z pracowników lotniska żartował o wadze walizki: „Może jest tam młoda kobieta”.

Ghosn poleciał z Osaki do Stambułu ukrywając się na pokładzie prywatnego odrzutowca pod koniec 2019 roku, a stamtąd do Bejrutu. Menedżer posiada również obywatelstwo libańskie. Nadal przebywa w Libanie i nie może opuszczać kraju. Liban nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli, dlatego japońskie sądownictwo nie ma do niego dostępu.

Pod koniec lutego sąd w Stambule skazał już trzech obywateli tureckich na kilka lat więzienia za spisek w celu przemytu migranta. Wśród nich byli dwaj piloci, którzy podobno polecieli do Stambułu z Ghosnem na pokładzie.

Dwóch rzekomych pomocników w ucieczce z USA, poszukiwanych przez Japonię listem gończym, zostało aresztowanych w USA w maju 2020 r. i na początku marca wysłano ich do Japonii. Wciąż poszukuje się trzeciego rzekomego pomocnika w ucieczce.

Ghosn został aresztowany w Japonii w listopadzie 2018 roku. Sądownictwo zarzuca mu m.in. przeniesienie prywatnych strat na producenta samochodów Nissan, który jest powiązany z francuskim producentem samochodów Renault i sprzeniewierzenie kapitału firmy.

We Francji również prowadzone są śledztwa przeciwko Ghosnowi. Dotyczy to między innymi ewentualnego nielegalnego finansowania dwóch wystawnych przyjęć w Pałacu Wersalskim.

Autor: 
tłum. Monika Wilk
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama