Atak furgonetki na Toronto: Minassian winny za zabicie 10 osób

Reklama

czw., 03/04/2021 - 12:04 -- MagdalenaL

Kanadyjczyk, który zabił 10 osób, wjeżdżając furgonetką na pieszych w Toronto, został uznany winnym wszystkich 26 zarzutów związanych z atakiem w 2018 roku.

Alek Minassian przyznał się do ataku, ale jego prawnicy argumentowali, że nie ponosi odpowiedzialności karnej z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Sędzia Anne Malloy odrzuciła to twierdzenie mówiąc, że atak był „aktem rozumnego umysłu”. Minassianowi postawiono 10 zarzutów zabójstwa i 16 usiłowania zabójstwa. W całym orzeczeniu sędzia Malloy odmówiła nazwania napastnika, lat 28, nazywając go zamiast tego Johnem Doe i powiedziała, że ​​nie da mu rozgłosu, którego „szukał od początku”. Pani Malloy zaakceptowała jego diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), ale orzekła, że ​​był w stanie zrozumieć, że jego działania w kwietniu 2018 roku były zarówno prawnie jak i złe moralnie.

Na rozprawie obrońca Boris Bytensky powiedział, że ASD pozostawił swojego klienta bez zdolności do rozwinięcia empatii, mówiąc, że w końcowych argumentach napastnik nie miał pojęcia, jakie szkody spowodowały jego działania. W środę sędzia Malloy odrzuciła tą argumentację. „Brak empatii dla cierpienia ofiar, a nawet niezdolność do współczucia z jakiegokolwiek powodu, nie stanowi obrony” - powiedziała. Minassian wynajął furgonetkę na jakieś trzy tygodnie, zanim użył jej jako broni na jednej z głównych ulic Toronto. Powiedział śledczym, że postanowił zabić jak najwięcej ludzi i że czerpał inspirację z mizoginistycznego ruchu „incel”, obejmującego głównie internetowe grupy młodych mężczyzn, którzy obwiniają kobiety za swój brak aktywności seksualne. Zapytany przez śledczych, jak czuł się z powodu krzywdy, którą wyrządził, napastnik odpowiedział: „Czuję, że wykonałem swoją misję”.

Świadkowie opisali, że 23 kwietnia 2018 roku widzieli, jak biała furgonetka wjechała na chodnik na ruchliwej Yonge Street w Toronto i rozjechała pieszych. Ofiary ataku miały wiek od 22 do 94 lat. Wydając werdykt w środę sędzia Malloy powiedziała, że zabójca wybrał furgonetkę, mając na uwadze konkretny cel- wybranie pojazdu wystarczająco małego, aby był mobilny, ale wystarczająco dużego, aby zadać „maksymalne szkody”. Minassian został aresztowany wkrótce po rozbiciu furgonetki w pobliżu miejsca ataku. Jego ofiarami byli 80-letnia babcia Dorothy Sewell, 45-letnia samotna matka Renuka Amarasinghe i 22-letni Ji Hun Kim, student z Korei Południowej.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska 

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Polub Plportal.pl:

Reklama