1MDB: Proces byłego bankiera Goldmana zawieszony po błędzie w dokumentach

Reklama

sob., 02/26/2022 - 00:53 -- MagdalenaL

Prawnik Marc Agnifilo (z lewej) i były bankier Goldman Sachs - Roger Ng (z prawej)

Proces byłego bankiera Goldman Sachs, który rzekomo wyprowadził miliony dolarów z obleganego malezyjskiego państwowego funduszu majątkowego 1MDB, został w USA wstrzymany z powodu „niewybaczalnego” błędu prokuratorów.

Prokuratorzy przyznają, że nie udostępnili ponad 15 500 dokumentów prawnikom reprezentujących Rogera Ng.

Dotyczą one głównego świadka Tima Leissnera, który był szefem Rogera Ng.

Sędzia wydał postanowienie o wstrzymaniu postępowania bez wyznaczenia daty jego wznowienia.

W środę sędzia okręgowy USA Margo Brodie zarządziła „przerwę w procesie” dotyczącym 1MDB, funduszu inwestycyjnego założonego przez rząd Malezji, który stracił miliardy dolarów w wyniku oszustw.

Poprosiła obrońcę Marca Agnifilo, aby zdecydował, ile czasu potrzebuje na zapoznanie się z materiałem dowodowym, dodając jednocześnie: „Dam Ci tyle czasu, ile będziesz potrzebował”.

Asystentka prokuratora USA Alixandra Smith określiła tę pomyłkę jako „niewybaczalny błąd”.

Pan Agnifilo powiedział, że może poprosić o unieważnienie procesu „w zależności od tego, jakie będą to informacje”.

Jego klient Roger Ng, były szef bankowości inwestycyjnej Goldman w Malezji, został oskarżony o spiskowanie w celu prania brudnych pieniędzy i łamania przepisów antykorupcyjnych.

Prokuratorzy twierdzą, że Roger Ng, który pracował dla Goldmana od 2005 r. do maja 2014 r., otrzymał 35 mln USD łapówek za swoją rolę w tym procederze.

Jeśli Ng zostanie uznany za winnego, grozi mu do 20 lat więzienia za zarzut prania brudnych pieniędzy i po pięć lat za każdy z dwóch zarzutów dotyczących łapówkarstwa. Ng nie przyznał się do winy w odniesieniu do wszystkich zarzutów.

Tymczasem pan Leissner, który jest świadkiem oskarżenia, przyznał się do winy w związku z podobnymi zarzutami w 2018 roku. Wcześniej kierował on jednostką banku w południowo-wschodniej Azji.

Prokuratorzy uważają, że obaj mężczyźni pomogli w wyprowadzeniu miliardów dolarów z 1MDB.

Twierdzą oni, że 4,5 mld dolarów (3,3 mld funtów) z tych pieniędzy zostało wykorzystane jako łapówki dla malezyjskich polityków i innych osób, którzy wydali swoje zyski na sztukę, biżuterię i nieruchomości.

W sądzie w zeszłym tygodniu, pan Leissner opisał pana Ng jako kluczowego bankiera w transakcjach 1MDB, w których Goldman pomógł zebrać 6,5 miliarda dolarów dla funduszu poprzez serię transakcji obligacyjnych.

Powiedział, że w banku okrzyknięto ich „bohaterami” za doprowadzenie do tego biznesu, który przyniósł Goldmanowi około 600 milionów dolarów prowizji.

Śledczy odkryli później, że dochody z obligacji, sprzedawanych od 2009 do 2014 roku, zostały w dużej mierze skradzione.

W rezultacie Goldman Sachs przez wiele lat był przedmiotem dochodzeń prowadzonych przez organy regulacyjne na całym świecie.

W 2020 r. firma zawarła ugodę z rządem Malezji na kwotę 3,9 mld USD w związku z jej rolą w wielomiliardowym systemie korupcyjnym.

Zapłaciła również prawie 3 mld dolarów władzom w czterech krajach, aby zakończyć dochodzenie w sprawie pracy, jaką wykonywała dla 1MDB.

W tym samym roku były premier Malezji Najib Razak został skazany na 12 lat więzienia po tym, jak uznano go winnym nadużycia władzy, prania brudnych pieniędzy i naruszenia zaufania publicznego.

Autor: 
tłum. Magdalena Hałasa
Polub Plportal.pl:

Reklama