George Floyd zamordowany przez funkcjonariuszy

Reklama

pt., 05/29/2020 - 17:05 -- moderator3

Klatka z filmu pokazująca nieprzytomnego Georga i jego oprawcę, autor nagrania: Darnella Frazier

 

We wtorek 26  maja, o godzinie 20, Internet obiegło nagranie, przedstawiające czterech funkcjonariuszy policji z amerykańskiego Minneapolis, brutalnie aresztujących nieuzbrojonego, 46-cio letniego George’a Floyda. W skutek podduszenia przez jednego z policjantów mężczyzna stracił przytomność i zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Według portalu The Atlanta Jurnal-Constitution, ofiara była podejrzana o używanie sfałszowanych banknotów. Na filmie pochodzącym z jednej z ulicznych kamer, opublikowanym przez NBC News na portalu YouTube, widać jak Floyd zostaje siłą zmuszony przez mundurowych do opuszczenia swojego pojazdu, a następnie zaprowadzony do znajdującego się po drugiej stronie ulicy wozu policyjnego, gdzie osuwa się na ziemię.

Z kolei na nagranym przez kobietę imieniem Darnella Frazier, dziesięciominutowym wideo widać wyraźnie, jak funkcjonariusz Derek Chauvin dusi Geogra przyciskając kolanem jego szyję do asfaltu. Nie przestaje, mimo że mężczyzna krzyczy „Nie mogę oddychać!” Po kilku minutach oprawca pyta zatrzymanego, czy ten wsiądzie do samochodu, Floyd potwierdza, a następnie informuje, że nie może się ruszyć (dwóch innych funkcjonariuszy przytrzymuje jego tułów i nogi). Chauvin w dalszym ciągu uciska szyję mężczyzny. Świadkowie zajścia krzyczą „Zejdź z niego, przecież nawet nie odmawia aresztowania!”, jedna z kobiet zauważa krwotok z nosa ofiary. Po chwili George przestaje się ruszać, przechodnie nakazują sprawdzenie jego pulsu, jednak żaden z policjantów nie reaguje, a Chauvin wciąż nie wyswobadza Floyda. Nie wstaje nawet, gdy przyjeżdża karetka pogotowia, a jeden z pielęgniarzy podchodzi by zbadać puls poszkodowanego. Na końcu nagrania mężczyzna zostaje ułożony na noszach (wciąż z kajdankami na rękach) i umieszczony w ambulansie.

Jak możemy przeczytać na stronie www.justiceforbigfloyd.com, George, znany także jako „Big Floyd” pochodził z Houston w stanie Texas. Przeprowadził się do Minneapolis kilka lat temu w poszukiwaniu lepszej pracy. Znalazł zatrudnienie w jednej z restauracji jako pracownik ochrony. Znajomi i rodzina opisywali go mianem radosnego człowieka i podkreślali jego pokojowe usposobienie. Pracodawca Georga- Jovanni Thunstrom umieścił na swoim profilu na Facebooku wpis dotyczący śmierci mężczyzny, nazywając go „dobrym przyjacielem”. Thunstrom podkreśla, że amerykańska policja powinna stać na straży prawa i chronić obywateli, jednak obecnie nie może dostrzec żadnego z tych zachowań. „Chciałbym napisać więcej, ale nie widzę ekranu przez łzy, które napływają mi do oczu. Przepraszam, nie często płaczę”- zakończył swoją wypowiedź.

Zgodnie z ustaleniami AJC funkcjonariusze odpowiedzialni za morderstwo zostali we wtorek zwolnieni ze służby, a w środę burmistrz Jacob Frey zażądał wytoczenia Chauvinowi procesu karnego. Od dwóch dni organizowane są liczne protesty i demonstracje przeciwko rasizmowi. Mieszkańcy Minneapolis, pomimo panującej pandemii wyszli na ulice skandując hasła takie jak „Justice for George Floyd”, „Am I next?”, czy „Black lives matter”.

Wpis pracodawcy Georga na Facebooku

 

Autor: 
Małgorzata Mielcarek
Polub Plportal.pl:

Reklama