IZRAEL ZBOMBARDOWAŁ JUŻ TRZECI WIEŻOWIEC ZAMIESZKANY PRZEZ PALESTYŃCZYKÓW

Reklama

czw., 05/13/2021 - 07:24 -- zzz

W Strefie Gazy runął 14-piętrowy wieżowiec Al-Szoruk, na który izraelskie lotnictwo zrzuciło dwie bomby. To trzeci wysoki budynek w palestyńskiej enklawie zniszczony w tym tygodniu przez izraelskie siły powietrzne. W odpowiedzi Hamas wystrzelił w kierunku Izraela 130 kolejnych pocisków.

Zawalenie się wysokościowca Al-Szoruk, w którym znajdowały się m.in. biura palestyńskiej telewizji Al-Aksa, pokazała izraelska telewizja, a większość komentatorów prognozowała, że Hamas odpowie na to zmasowanym ogniem rakietowym - podaje Associated Press.

Lotnictwo izraelskie zniszczyło już dwa inne budynki - 14-piętrowy biurowiec i 9-piętrowy apartamentowiec. Za każdym razem strona izraelska oddała wcześniej salwy ostrzegawcze, które pozwoliły ludziom na opuszczenie budynków.

Hamas poinformował, że wystrzelił w kierunku Izraela 130 kolejnych pocisków rakietowych w odwecie za zburzenie wieżowca i zabicie wysokich rangą przywódców Hamasu.

Wcześniej strona izraelska poinformowała, że w jej operacjach zginęło 16 członków Hamasu, w tym sześciu wysokich rangą przywódców ruchu, m.in. komendant zbrojnego skrzydła palestyńskiego ruchu w Gazie - Bassem Issa.

Z powodu eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że uda się tam Hady Amr - wysokiej rangi dyplomata, odpowiedzialny w Departamencie Stanu za sprawy związane z Izraelem i Palestyńczykami. Jego zadaniem będzie nakłonienie stron konfliktu do deeskalacji napięć.

 

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że USA w pełni popierają "słuszne prawo Izraela do samoobrony".

W trwającym od poniedziałku ostrzale rakietowym izraelskich miast prowadzonym ze Strefy Gazy przez rządzący enklawą Hamas zginęło co najmniej sześciu Izraelczyków. Izraelska armia poinformowała w środę, że z Gazy wystrzelono ponad 1000 rakiet, z których 850 spadło na teren Izraela lub zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą.

W odwecie izraelska armia uderzyła na cele w Gazie. Według tamtejszych władz medycznych zginęło co najmniej 49 osób, w tym 14 dzieci i trzy kobiety. Izrael informował również o zabiciu ważnych funkcjonariuszy Hamas.

Autor: 
zzz
Źródło: 

rmf24

Polub Plportal.pl:

Reklama