Śmierć Jeffreya Epsteina. Kongresmeni chcą wyjaśnień

Reklama

wt., 08/13/2019 - 07:09 -- zzz

Członkowie komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA zażądali wyjaśnień w sprawie śmierci w nowojorskim areszcie federalnym miliardera Jeffreya Epsteina, oskarżonego o nakłanianie nieletnich dziewcząt do prostytucji.

 

W liście do władz penitencjarnych czołowi członkowi tej komisji, w tym jej przewodniczący, demokrata Jerry Nadler, i republikanin Doug Collins, zażądali odpowiedzi, najpóźniej do 21 sierpnia, na 23 pytania, dotyczące m.in. zasad obchodzenia się w nowojorskim areszcie z osadzonymi, którzy są niestabilni psychicznie, a także ostatnich godzin życia Epsteina.

Członkowie komisji podkreśli w swym liście, że najpewniej w nowojorskim areszcie miały miejsce "poważne zaniedbania". Mówił o tym także prokurator generalny USA William Barr.

"Dowiadujemy się teraz o poważnych nieprawidłowościach w tym obiekcie, które są bardzo niepokojące i wymagają gruntownego śledztwa" - powiedział prokurator. Nie wyjaśnił jednak, na czym polegały nieprawidłowości, o których wspomniał.

W sprawie śmierci oskarżonego miliardera toczą się dwa śledztwa - Inspektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Federalnego Biura Śledczego (FBI).

"Barr był wściekły"

W niedzielę media donosiły, że Epstein został zostawiony sam w celi, podczas gdy zawsze miały w niej być przynajmniej dwie osoby, oraz że nie przestrzegano zarządzonych co 30 minut kontroli.

66-letni Epstein najprawdopodobniej popełnił samobójstwo w nocy z piątku na sobotę w Metropolitan Correctional Center w Nowym Jorku. Gdy znaleziono go nieprzytomnego w celi, przewieziono go do szpitala, gdzie stwierdzono zgon.

Według bliskiego sprawy źródła agencji AP Barr "był wściekły", że Epstein był w stanie odebrać sobie życie w celi. Rozmówca twierdzi, że Epstein został zdjęty z obserwacji, zanim odebrał sobie życie. Nie jest jednak jasne, kiedy to nastąpiło. Już wcześniej, 24 lipca Epstein został znaleziony w swojej celi na wpół nieprzytomny i ze śladami na szyi. Nie wiadomo, czy próbował wówczas popełnić samobójstwo czy został zaatakowany.

Epstein, Trump i 28 młodych kobiet

Oskarżonemu o handel i molestowanie seksualne nieletnich dziewcząt Epsteinowi, który utrzymywał, że jest niewinny, groziło do 45 lat pozbawienia wolności; jego proces miał rozpocząć się w czerwcu 2020 roku. Sędzia nie zgodził się na wypuszczenie go za kaucją - choć adwokat Epsteina proponował 100 mln dolarów - z obawy o to, że miliarder z łatwością zorganizuje sobie ucieczkę. Ale również dlatego, że według ustaleń śledczych, w ostatnich miesiącach Epstein usiłował przekupić świadków, którzy mogliby zeznawać w jego sprawie.

Prócz dowodów na próby uciszenia świadków śledczy odkryli ostatnio w rezydencjach Epsteina obsceniczne fotografie nieletniej dziewczyny, określanej jako "seksualna niewolnica" miliardera. Amerykańskie kanały telewizyjne obiegło odnalezione niedawno nagranie początku przyjęcia w 1992 roku, w którym udział wzięło 28 młodych kobiet i tylko dwóch mężczyzn: obecny prezydent USA Donald Trump i Epstein. Trump nazwał sprowadzone na przyjęcie kobiety "dziewczętami z kalendarza".

Zgodnie z aktem oskarżenia Epstein miał w latach 2002-05 ściągać nieletnie dziewczyny do swych rezydencji, m.in. na Manhattanie oraz w Palm Beach na Florydzie. Płacił niektórym dziewczynom i swoim współpracownikom za werbowanie kolejnych ofiar.

12 lat temu Epstein został oskarżony na Florydzie o namawianie nieletnich do prostytucji, ale udało mu się zawrzeć ugodę pozasądową, dzięki której zamiast na dożywocie skazano go tylko na 13 miesięcy więzienia.

Francja się włącza

W poniedziałek o wszczęcie śledztwa w sprawie Epsteina we Francji zaapelowało dwoje sekretarzy stanu przy urzędzie francuskiego premiera ds. równouprawnienia płci i walki z dyskryminacją oraz ochrony dzieci, Marlene Schiappa i Adrien Taquet. W oświadczeniu podkreślili, że amerykańskie śledztwo ukazało związki z Francją, a śmierć Epsteina "nie powinna pozbawiać ofiar sprawiedliwości, do której mają prawo". 

Przypomnijmy:

1999 - Virginia Roberts Giuffre jest rzekomo rekrutowana przez Ghislaine Maxwell do zostania „niewolnikiem seksualnym Epsteina” w wieku 17 lat. Twierdziła również, że zmusił ją do seksu ze swoim przyjacielem księciem Andrzejem, drugim synem królowej Elżbiety.

2002 - Trump mówi New York Magazine, że jego przyjaciel Epstein „lubi piękne kobiety tak samo jak ja, a wiele z nich jest bardzo młodych"

2005 - 14-letnia dziewczynka mówi policji, że Epstein molestował ją w swojej rezydencji w Palm Beach.

Maj 2006 - Epstein i jego dwaj współpracownicy są oskarżeni o liczne przypadki nielegalnych aktów seksualnych z nieletnimi. Barry Krischer, prokurator stanu, przekazał sprawę wielkiej ławie przysięgłych, która od zaledwie dwóch z 12 dziewcząt usłyszała zeznania zebranych jako potencjalni świadkowie. 

Lipiec 2006 r. - Sprawa zostaje przekazana do FBI przez policję na Florydzie w Palm Beach, która była niezadowolona z tego, jak sprawa została rozpatrzona.

2007 - prawnicy Epsteina spotykają się z najwyższym prokuratorem federalnym w Miami Alexandrem Acostą, który później zostanie sekretarzem pracy w administracji Trumpa. Potajemnie negocjują „umowę na całe życie”.

Czerwiec 2008 r. - Po przyznaniu się do dwóch zarzutów o prostytucję, milioner został skazany na 18 miesięcy więzienia o niskim poziomie bezpieczeństwa w zamian za przyznanie się do czynów seksualnych z nieletnimi i dających mu immunitet przed przyszłym ściganiem związanym z tymi zarzutami. W rzeczywistości Epstein pracował sześć dni w tygodniu w swoim biurze, podczas gdy podobno był uwięziony w więzieniu.

Lipiec 2008 - Po raz pierwszy Accusers dowiedzieli się o tej umowie.

Lipiec 2009 - Epstein zostaje zwolniony z więzienia pięć miesięcy wcześniej.

Lipiec 2018 r. - Miami Herald publikuje dziennikarstwo śledcze Julie K. Brown o długiej historii rzekomego molestowania seksualnego Epsteina oraz wiadomości o „umowie życia” po tym, jak Acosta został sekretarzem pracy.

Luty 2019 - Departament Sprawiedliwości otwiera wewnętrzny przegląd umowy Epsteina.

7 lipca 2019 r. - Epstein zostaje aresztowany po tym, jak ląduje na prywatnym odrzutowcu na lotnisku Teterboro w New Jersey z Paryża. W tym samym czasie agenci federalni włamali się do jego kamienicy na Manhattanie, gdzie odkryli setki zdjęć nagich nieletnich.

8 lipca 2019 r. - Epstein zostaje oskarżony o handel seksualny, który szczegółowo opisuje, w jaki sposób stworzył sieć nieletnich dziewcząt na Florydzie i Nowym Jorku, płacąc dziewczynom w wieku 14 lat za „masaże i czynności seksualne”. Grozi mu do 45 lat więzienia.

11 lipca 2019 r. - Kilkanaście kobiet, nieznanych wcześniej organom ścigania, zgłosiło się, aby oskarżyć go o wykorzystywanie seksualne.

24 lipca - Epstein został nieprzytomny w swojej celi po pozornej próbie samobójczej. Został przeniesiony do Metropolitan Correctional Center.

9 sierpnia 2019 r. - Ponad 2000 dokumentów jest nieopieczętowanych, co szczegółowo ujawnia przerażające zarzuty wobec Epsteina.

10 sierpnia 2019 r. - Epstein zostaje znaleziony martwy w swojej celi.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama