Salwador, 40 lat więzienia grozi młodej kobiecie, która straciła dziecko

Reklama

ndz., 08/18/2019 - 21:31 -- koscielniakk

Evelyn Hernandez ( 21 lat), momencie zdarzenia była nastolatką. Tłumaczy, że dziecko było już martwe w momencie narodzin. Ostateczna decyzja zapadnie w poniedziałek.

40-letni wyrok więzienia skazujący młodą kobietę, która straciła dziecko, za domniemane zabójstwo ogłoszono w piątek 16 sierpnia.

Przepisy antyaborcyjne w Salwadorze są jednymi z najsurowszych na świecie. Kodeks karny przewiduje za aborcję karę pozbawienia wolności na okres od dwóch do ośmiu lat, ale w rzeczywistości sędziowie uważają każdą utratę dziecka za „zabójstwo z premedytacją”, podlegające karze od 30 do 50 lat pozbawienia wolności.

Evelyn Hernandez, protestowała w obronie swojej niewinności na początku procesu w czwartek. Dziecko urodziło się nieżywe- tłumaczyła. Została już skazana w lipcu 2017 r. Na 30 lat więzienia, ale wyrok został unieważniony w lutym przez Sąd Najwyższy, po 33 miesiącach spędzonych za kratkami.

W tym drugim procesie salwadorska prokuratura zmieniła zarzuty: Evelyn Hernandez nie jest już oskarżona o zabójstwo, ale o zaniedbanie.

„ 40 lat więzienia to prawdziwe szaleństwo, to legalna aberracja” - oburzona Morena Herrera, koordynatorka salwadorskiej organizacji pozarządowej ACDATEE, która opowiada się za dekryminalizacją aborcji.

„Mamy nadzieję na wyrok uniewinniający: nie ma dowodów sugerujących, że Evelyn zamierzała zabić dziecko… to był wypadek” - powiedział Agence France-Presse (AFP) Arnau Baulenas, jeden z prawników oskarżonego.

Sprawa pochodzi z 6 kwietnia 2016 r., Kiedy młoda kobieta urodziła dziecko w toalecie. Przewieziona do szpitala w mieście Cojutepeque, została aresztowana i oskarżona o zabójstwo, wyjaśnia jej adwokatka Elisabeth Derras.

Początkowo informowano, że Evelyn Hernandez zaszła w ciążę skutkiem gwałtu, ale jej prawnik wyjaśnił, nie podając więcej szczegółów, że woli ona nie wspominać o tych okolicznościach. Mieszka ona w sąsiedztwie kontrolowanym przez gang i może jej dosięgnąć odwet.

Okrzyki „Wolność dla Evelyn! „ , ” Precz z patriarchatem! ". Takie hasła proklamowało pięćdziesiąt działaczek na rzecz praw kobiet, które protestowały przed sądem Ciudad Delgado na wschód od stolicy San Salvador. Obecnie 16 kobiet przebywa w więzieniu w Salwadorze za aborcje. W ostatnich miesiącach zwolniono pięć kobiet skazanych za podobne przypadki.

Autor: 
Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

lemonde.fr

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama