IZRAEL DOPUSZCZA SIĘ ZBRODNI WOJENNYCH W OKUPOWANEJ PALESTYNIE

Reklama

pt., 09/21/2018 - 07:39 -- zzz

W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych. Organizacja domaga się niezależnych dochodzeń.

 

"W przypadku niektórych z tych incydentów okoliczności zdają się wskazywać, że miało miejsce umyślne zabójstwo nieuzbrojonych cywilów" - podkreślił wicedyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Saleh Higazi

Między godz. 22.00 czasu miejscowego w poniedziałek a 20.00 we wtorek armia izraelska zabiła w Strefie Gazy czterech Palestyńczyków, którzy uczestniczyli w protestach odbywających się w pobliżu linii demarkacyjnej. Dwaj inni Palestyńczycy zginęli na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

 

 

"Jeden z tych Palestyńczyków zginął wskutek pobicia podczas aresztowania, a drugiego zastrzelono na ruchliwej ulicy Wschodniej Jerozolimy" - stwierdza komunikat AI. Wicedyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Saleh Higazi podkreślił, że "w przypadku niektórych z tych incydentów okoliczności zdają się wskazywać, że miało miejsce umyślne zabójstwo nieuzbrojonych cywilów, co może oznaczać, że doszło do zbrodni wojennej".

W poniedziałek poniosło śmierć dwóch młodych Palestyńczyków, w wieku 18 i 21 lat. Zbliżyli się do ogrodzenia granicznego, przy którym umieścili - jak podało wojsko izraelskie - "podejrzany obiekt". AI zapewnia, że osoby te były nieuzbrojone, a przyczyna ich obecności w tym miejscu nie została wyjaśniona.

Dzień później izraelscy żołnierze oddali strzały do dwóch uczestników (jeden miał 34 lata, a drugi 20 lat) tak zwanego Wielkiego Marszu Powrotu (na ziemie utracone na rzecz Izraela) w pobliżu ogrodzenia granicznego.

Według AI "wojsko izraelskie strzelało do obu mężczyzn ostrymi nabojami, mierząc w piersi, mimo że nie stanowili oni ani poważnego ani bezpośredniego zagrożenia".

Tego samego dnia 24-letni Mohammed al Hatib al Rimawi został aresztowany przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Zabrały go one o północy z jego domu na Zachodnim Brzegu, "brutalnie pobiły i nieprzytomnego wywiozły". Rano władze palestyńskie poinformowały rodzinę o jego śmierci.

Parę godzin później inny Palestyńczyk, 26-latek z obozu uchodźców Kalandia zmarł od kul izraelskiej policji nieopodal Bramy Damasceńskiej na jerozolimskim Starym Mieście, po tym gdy zaatakował Izraelczyka śrubokrętem.

Amnesty International domaga się niezależnego śledztwa w sprawie każdego z tych przypadków "oraz wszystkich innych, w których doszło do niepotrzebnego użycia nadmiernej siły, tortur, brutalnego traktowania palestyńskich cywilów".

W środę zginął jeszcze jeden Palestyńczyk, 15-letni chłopiec, uczestnik wiecu protestacyjnego w pobliżu linii granicznej; zmarł od strzału w głowę.

Od początku roku Izrael zamordował kilkuset Palestyńczyków, a kilka tysięcy ranił. Żydzi strzelają nie tylko do dorosłych mężczyzn, ale również do dzieci, inwalidów na wózkach, pielęgniarek, a także do zagranicznych reporterów.

 

Przypomnijmy historię ekspansji Żydów w Palestynie:
Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie. W 1841 roku Żydzi zakupili w Palestynie pierwszy gaj pomarańczowy. Uczyniono to za pieniądze brytyjskiego finansisty sir Mosesa Montefiore, a za namową rabina Cwiego Hirsza Kaliszera. W tym czasie w Jerozolimie żyło 500 Żydów, a naczelnym rabinem Jerozolimy był Samuel Salant.

 

W 1856 roku w Jerozolimie żyło już ponad 5 tys. Żydów. W 1863 roku Jechiel Brill rozpoczął w Jerozolimie wydawać pierwsze hebrajskie czasopismo „Ha-Lewanon”.

- W 1870 roku Żydzi z francuskiej organizacji Alliance Israélite Universelle wykupili w Palestynie mały obszar ziemi (nazwany Mikwat Israel), na którym założyli szkołę rolniczą. Dyrektorem szkoły został Charles Nettner. Do tego miejsca przybywali Żydzi z Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza z terenów Rosji. Osadnictwo rolnicze w Palestynie finansował baron Edmond James de Rothschild. Rothschild założył PICA (The Palestine Jewish Colonization Association). Na wsparcie osadnictwa przekazał ponad 50 mln dolarów, oraz dodatkowo wiele milionów na rozwój przemysłu. W owym czasie w Jerozolimie mieszkało już około 14 tys. Żydów i wkrótce stali się większością w mieście.

 

- W 1879 roku organizacja Alliance Israélite Universelle po raz kolejny wykupiła w Palestynie mały obszar ziemi. Znajdował się on w pobliżu Jafy. Utworzono w tym miejscu kolonię rolniczą Petach Tikwa (pol. Drzwi nadziei). Mordechaj Diskin pomógł założyć tutaj pierwszą nowoczesną szkołę religijną Necach Israel.

- W 1880 roku do Palestyny przybyła fala żydowskich uchodźców z Jemenu. Szacuje się, że w owym czasie w Palestynie obok 500 tys. muzułmanów żyło około 40 tys. Żydów.

- W latach 1881-1903 do Palestyny napłynęła pierwsza fala żydowskich imigrantów.

Była to tzw. pierwsza alija (dosłownie: „wstąpienie” – tak Żydzi mówią o powrocie do „ojczyzny swoich ojców”). Szacuje się, że w tym okresie osiedliło się w Palestynie około 25 tys. Żydów. Byli to głównie rosyjscy Żydzi uciekający przed pogromami.

- Założenie Tel Awiwu – 1909 rok
W latach 1904-1913 do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów. W drugiej aliji do Palestyny przybyło około 40 tys. Żydów. Owi pionierzy (hebr. חלוצים [chalucim]) zakładali wspólnoty rolnicze, rekultywowali bagna w Dolinie Ha-Chula, Pustynię Judzką i nadmorski pas wydm. Założyli nadmorskie miasto Tel Awiw i sieć małych osad rolniczych.

- W latach 1919-1923 do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów.

- 1 lipca 1920 roku oficjalnie Palestyna przypadła Wielkiej Brytanii, na mocy traktatu pokojowego z Turcją.

Zaczął się okres brytyjskiej administracji cywilnej w Brytyjskim Mandacie Palestyny.

- Założenie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – 1925 rok.

Po pogromie w Hebronie – 1929 rok.
W latach 1924-1931 do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów. Szacuje się, że w tym okresie w Palestynie osiedliło się około 80 tys. Żydów (w tym prawie 62 tys. Żydów polskich). Byli to rzemieślnicy i drobni przedsiębiorcy, którzy nie widzieli możliwości działania politycznego w Polsce. Ich napływ do Palestyny był silnym impulsem rozwoju.

- W 1925 roku Arabowie zaatakowali osiedla żydowskie w Palestynie. Między innymi w Hebronie zginęło 150 żydowskich wychowanków szkoły rabinackiej. W całej Palestynie kilkuset Żydów zostało rannych. Rozruchy zostały powstrzymane przez brytyjskie wojska przybyłe z Egiptu.

- W latach 1931-1940 piąta fala żydowskich imigrantów przybyła do Palestyny. Szacuje się, że w tym okresie około 250 tys. Żydów osiedliło się w Palestynie. W tej liczbie znajdowało się około 100 tys. Żydów niemieckich, którzy uciekali przed nazizmem z Europy.

- W listopadzie 1935 roku politycy arabscy przedstawili Brytyjczykom memorandum, domagając się utworzenia demokratycznego rządu arabskiego w Palestynie, wprowadzenia całkowitego zakazu żydowskiej imigracji oraz zakazu sprzedaży ziemi Żydom.

- Szósta fala żydowskich imigrantów przybywała do Palestyny w trudnych wojennych latach 1941-1947.

- 14 maja 1948 roku o godzinie 16:00, Dawid Ben Gurion odczytał na posiedzeniu Rady Ludowej (Mozet HaAm) w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości, głoszącą o ustanowieniu Państwa Izrael.

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

pap/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama