WIELKA BRYTANIA NIE WYDA TWÓRCY WikiLeaks JULIANA ASSANAGE, KTÓRY UJAWNIŁ ZBRODNIE AMERYKAŃSKIE

Reklama

śr., 01/06/2021 - 13:17 -- zzz

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange pozostanie w więzieniu. Brytyjski sąd nie zgodził się na jego zwolnienie za kaucją do czasu rozpatrzenia amerykańskiej apelacji od decyzji, by nie wydawać go władzom USA.

 

W poniedziałek sąd zdecydował, że Assange nie może zostać wydany władzom USA ze względu na zły stan zdrowia i możliwość popełnienia przez niego samobójstwa.

Władze USA odwołały się od tej decyzji.

Przpomnijmy:

Prowokacja na zlecenie USA 

30 listopada 2010 Interpol na wniosek Szwecji wystawił list gończy oznaczony najwyższą kategorią, który oznacza poszukiwania Assange’a w celu aresztowania i ekstradycji w związku z oskarżeniami o wymuszenie seksualne i gwałt. W Szwecji na policję zgłosiły się dwie kobiety, które miały spotkać się z Assange'em 14 sierpnia 2010 w Sztokholmie i sześć dni później oskarżyły go o przestępstwa seksualne. 7 grudnia 2010 Assange zgłosił się na policję w Wielkiej Brytanii i został zatrzymany. Nie przedstawiono mu oficjalnych zarzutów i na wniosek prokuratora sąd odmówił wystawienia kaucji. Zatrzymano go w areszcie do 13 grudnia, gdy odbyło się kolejne rozpatrzenie sprawy. Sam Assange zaprzecza oskarżeniom, a część opinii publicznej uważa oskarżenie za fragment rządowej kampanii, sterowanej głównie przez Stany Zjednoczone, mającej na celu dyskredytację założyciela WikiLeaks. Niektórzy politycy ze sfer konserwatywnych w Stanach Zjednoczonych sugerowali, że Assange powinien zostać oskarżony o zdradę i za to stracony. Były doradca polityczny konserwatywnego premiera Kanady, Tom Flannagan, w telewizji kanadyjskiej powiedział nawet, że autor WikiLeaks powinien zostać zamordowany w zamachu. Z oświadczenia tego, które spowodowało protesty i skandal, wycofał się, twierdząc, że był to niestosowny żart. 16 grudnia Assange został osadzony w areszcie domowym w Ellingham Hall w Norfolk.

Aresztowanie Assange’a Władimir Putin określił jako „niedemokratyczne".

19 czerwca 2012 Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl polityczny, chcąc uchronić się przed ekstradycją do Szwecji. 16 sierpnia szef ekwadorskiego MSZ Ricardo Patiño poinformował o przyznaniu Assange’owi azylu politycznego.

11 kwietnia 2019 Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno ogłosił decyzję o wycofaniu statusu azylu Assange'a. Moreno oskarżył Assange'a o to, że podczas pobytu w ambasadzie „wtrącał się w wewnętrzne sprawy innych państw”. Bezpośrednio po uchyleniu azylu, Assange został aresztowany przez brytyjską policję.

Nagrody

W 2009 otrzymał nagrodę Amnesty International Media Award (New Media) za odkrycie zabójstw i tajemniczych zaginięć, w które był zamieszany rząd Kenii.

 

Julian Assange w kulturze

W styczniu 2012 serwis Wikileaks poinformował, że Assange będzie prowadził program publicystyczny The Julian Assange Show oraz Julian Assange's The World Tomorrow, w formie wywiadów z ważnymi osobami ze świata polityki w stacji telewizyjnej będącej własnością rosyjskiego rządu.

W 2013 ukazała się w Polsce książka Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu, której współautorem jest Julian Assange.

O Julianie Assange’u i WikiLeaks powstał także film Piąta władza, którego reżyserem jest Bill Condon, jednak sam Assange twierdzi że film jest propagandą.

Kulisy i przyczyny aresztowania

Po załadowaniu Assange'a do furgonetki policyjnej, WikiLeaks potwierdził, że został zabrany do sądu w Westminster Magistrates , zauważając: „Został aresztowany na podstawie amerykańskiego nakazu ekstradycji za rzekomy spisek z @xychelsea, polegający na opublikowaniu tajnych informacji ujawniających zbrodnie wojenne Amerykanów w 2010 roku”.

 


 

WikiLeaks UJAWNIŁ ZBRODNIE AMERYKAŃSKIE, KORUPCJĘ, AFERY BANKOWE I PORAŻAJĄCE METODY CIA

WikiLeaks to witryna stworzona pod koniec 2006 roku na podstawie oprogramowania MediaWiki. To, w połączeniu z korzystanie z zabezpieczeń TOR i PGP pozwala na całkowicie anonimową publikację dokumentów. Przeważnie chodzi o tajne rządowe lub korporacyjne treści, na które autorzy przecieku (tzw. whistlerblowers) chcą zwrócić uwagę opinii publicznej.

Na portalu założonym przez Juliana Assange’a pojawiło się właśnie 8761 ściśle tajnych dokumentów należących do CIA. To zdaniem wielu dziennikarzy śledczych „najbardziej wszechstronna publikacja dokumentów szpiegowskich ujawniona kiedykolwiek opinii publicznej”.

Ujawnione afery:

1. Bradley Manning i wycieki dotyczący wojen USA

•WikiMedia Commons

W lipcu 2010 roku doszło do najbardziej znaczącego wycieku tajnych danych w historii. WikiLeaks współpracując z czołowymi gazetami świata „The Guardian”, „New York Times” i „Der Spiegel” publikuje serię artykułów w oparciu o ponad 91 tysięcy wrażliwych dokumentów amerykańskiej armii z wojny w Afganistanie. 

Samo WikiLeaks opublikowało 76 tysięcy tych dokumentów w oryginale. Natomiast dziennikarze opisali nieznane wcześniej szczegóły dotyczące operacji wojennych i ich ofiar. Pojawił się tam także raport dotyczący polskiego ostrzału wioski Nangar Khel. Manning, który był ekspertem wojskowym i analitykiem wywiadu prawdopodobnie dał także dostęp do 400 tysięcy dokumentów z wojny w Iraku (informacje o liczbie zabitych i torturach) oraz ponad 200 tysięcy depesz z placówek dyplomatycznych na całym świecie. Dokumenty pokazywały chłodny obraz wojny z punktu widzenia pracowników wywiadu oraz armii.

Mimo że WikiLeaks zapewnia anonimowość, Bradley Manning wpadł, ponieważ pochwalił się znajomemu hakerowi, że to on stoi za wyciekiem. Ten doszedł do wniosku, że musi na niego donieść. W sierpniu 2013 roku Manninga skazano na wydalenie ze służby i 35 lat pozbawienia wolności. Od momentu spowodowanego przez niego przecieku amerykański rząd traktuje WikiLeaks jako wroga, który naraził na śmierć amerykańskich dyplomatów i szpiegów. 

2. Depesze Kissingera

Wydarzenia z 2010 roku nie przeszkodziły WikiLeaks dalej przyglądać się Stanom Zjednoczonym. W kwietniu 2013 roku opublikowano 1,7 mln dokumentów amerykańskiego rządu z lat 1973-1976. Całość nazwano „Depszeszami Kissingera”, ponieważ spora część informacji (ok. 200 tysięcy) dotyczyła urzędującego w tamtych okresie sekretarza stanu Henry’ego Kissinger’a. 

Była to korespondencja dyplomatyczna, raporty amerykańskiego wywiadu oraz dokumenty Kongresu z tamtego okresu. Dotyczą one m.in. zaangażowania USA w kontakty z faszystowskimi dyktaturami

To największa pod względem ilości ujawnionych danych akcja WikiLeaks. Nie był to jednak wyciek w klasycznym tego słowa rozumieniu. Informacje udostępniono za pomocą Archiwów Narodowych, a witryna zebrała i opublikowała je na swoich serwisach.
 

3. Tajemnice szwajcarskich banków

Ten przypadek nie dotyczy polityki, ale bankowości. I to chyba tej najpopularniejszej, bo szwajcarskiej. Julian Assange otrzymał od ex-pracownika jednego z tamtejszych banków (Julius Baer) płyty z informacjami dotyczącymi klientów trzech szwajcarskich placówek. Na liście były nazwiska polityków, biznesmenów i ludzi show-biznesu, a także nazwy firm, które jego zdaniem, miały unikać płacenia podatków lokując pieniądze na kontach w Szwajcarii i na Kajmanach. Pomiędzy bankiem a WikiLeaks toczyła się w tej sprawie sądowa batalia, ale ostatecznie wniosek wycofano.

Do przekazania płyt doszło nawet na specjalnie zwołanej w Londynie konferencji. Rudolf Elmer, który pracował w banku Julius Baer przekazał twórcy WikiLeaks nazwiska około dwóch tysięcy klientów banków z lat 1990-2009. Bankier tłumaczył, że chciał w ten sposób zareagować na "system, w którym dzieją się złe rzeczy". Ten sam mężczyzna kilka lat wcześniej, jako wysoko postawiony pracownik swojego banku, wykradł dane, mające potwierdzać, że jego pracodawca pomaga klientom obchodzić przepisy podatkowe.

4. Ostrzał irackiej wioski

Jeden z najgłośniejszych materiałów opublikowanych przez WikiLeaks. To właśnie on będzie jednym z elementów filmu "Piąta władza". Obraz, który opowiada historię witryny i samego Juliana Assange'a niedługo wchodzi do kin.

Na nagraniu z 2007 roku widać jak amerykański śmigłowiec ostrzelał irackich cywili, zabijając także reportera agencji Reutera i jego współpracownika. W nieudanej akcji zginęło łącznie 12 osób. Materiał ma pochodzić z Apache'a, czyli śmigłowca bojowego. 

Film zawiera nie tylko obraz, ale i dźwięk zarejestrowany prawdopodobnie przez urządzenia znajdujące się na pokładzie. Całość jest w wysokiej jakości i - ku przerażeniu - przypomina grę komputerową.