Żydowskie państwo nie będzie odsyłało zwłok Paletyńczyków

Reklama

czw., 11/28/2019 - 06:26 -- zzz

Izrael zmieni politykę dotyczącą palestyńskich napastników biorących udział w atakach na Izraelczyków - w ramach odstraszania całkowicie zaprzestanie odsyłać ich zwłoki - poinformował w środę izraelski minister obrony Naftali Bennett.

 

Minister poinstruował izraelskie siły obrony, aby całkowicie wstrzymały przekazywanie drugiej stronie „zwłok terrorystów”, „bez względu na przynależność (do organizacji), czy charakter ataku, którego dokonali lub próbowali dokonać”.

Rozpatrywanie wyjątkowych przypadków, np. nieletnich, pozostanie w gestii ministra obrony w zależności od okoliczności - podano w komunikacie ministerstwa, na które powołuje się dziennik „Jerusalem Post” i agencja EFE.

Nowe zasady zostaną przedstawione gabinetowi bezpieczeństwa jako „część szerszego procesu odstraszającego i wejdą w życie po zatwierdzeniu” - zapowiedziano.

Według źródła politycznego, na które powołuje się „JP” zmiana polityki nastąpiła w następstwie prośby złożonej na ręce premiera Izraela Benjamina Netanjahu przez rodzinę porucznika Hadara Goldina, którego zwłoki radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas przetrzymuje w Strefie Gazy od 2014 roku.

W oświadczeniu rodzina przekazała, że popiera decyzję Bennetta, ponieważ „nie do pomyślenia jest”, że bojownicy Hamasu nadal przetrzymują izraelskich żołnierzy, a Izrael „wypuszcza terrorystów martwych lub żywych”.

Uwalnianie terrorystów to nagroda, której Hamas nie może otrzymać w sytuacji, gdy sam przetrzymuje naszych żołnierzy i cywilów - wskazała rodzina w komunikacie. - Premier Netanjahu obiecał nam, że zawieszenie broni nie nastąpi bez sprowadzenia naszych chłopców do domu i oczekujemy, że projekty gospodarczo-cywilne nie będą realizowane, dopóki nasi chłopcy pozostaną w Strefie Gazy”.

Według izraelskiej organizacji pozarządowej Betselem, działającej w obronie praw człowieka, Izrael przetrzymuje zwłoki co najmniej 52 Palestyńczyków, którzy zaatakowali lub próbowali zaatakować Izraelczyków od września 2015 roku. Rozgorzała wtedy fala przemocy, w której palestyńscy napastnicy ginęli w interwencjach izraelskich sił bezpieczeństwa - podaje EFE.

Zwłoki dwóch izraelskich żołnierzy - porucznika Goldina i sierżanta Orona Szaula - zabitych podczas wojny w 2014 r., pozostają w rękach Hamasu w Gazie, mimo że ich rodziny zwracały się do obu stron o zwrócenie ich ciał w celu pochówku - informuje „JP”.

Przypomnijmy:

Na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ, które odbyło się 28 lutego 2019 r. Izrael został oskarżony o zbrodnie wojenne.  Żydowskie państwo dopuściło się morderstw i tortur na Palestyńczykach na niewyobrażalną skalę podczas protestów w Gazie w 2018 roku.

Przypomnijmy ekspansje Żydów na terenie Palestyny

Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie. W 1841 roku Żydzi zakupili w Palestynie pierwszy gaj pomarańczowy. Uczyniono to za pieniądze brytyjskiego finansisty sir Mosesa Montefiore, a za namową rabina Cwiego Hirsza Kaliszera. W tym czasie w Jerozolimie żyło 500 Żydów, a naczelnym rabinem Jerozolimy był Samuel Salant.

 

W 1856 roku w Jerozolimie żyło już ponad 5 tys. Żydów. W 1863 roku Jechiel Brill rozpoczął w Jerozolimie wydawać pierwsze hebrajskie czasopismo „Ha-Lewanon”.

- W 1870 roku Żydzi z francuskiej organizacji Alliance Israélite Universelle wykupili w Palestynie mały obszar ziemi (nazwany Mikwat Israel), na którym założyli szkołę rolniczą. Dyrektorem szkoły został Charles Nettner. Do tego miejsca przybywali Żydzi z Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza z terenów Rosji. Osadnictwo rolnicze w Palestynie finansował baron Edmond James de Rothschild. Rothschild założył PICA (The Palestine Jewish Colonization Association). Na wsparcie osadnictwa przekazał ponad 50 mln dolarów, oraz dodatkowo wiele milionów na rozwój przemysłu. W owym czasie w Jerozolimie mieszkało już około 14 tys. Żydów i wkrótce stali się większością w mieście.

- W 1879 roku organizacja Alliance Israélite Universelle po raz kolejny wykupiła w Palestynie mały obszar ziemi. Znajdował się on w pobliżu Jafy. Utworzono w tym miejscu kolonię rolniczą Petach Tikwa (pol. Drzwi nadziei). Mordechaj Diskin pomógł założyć tutaj pierwszą nowoczesną szkołę religijną Necach Israel.

- W 1880 roku do Palestyny przybyła fala żydowskich uchodźców z Jemenu. Szacuje się, że w owym czasie w Palestynie obok 500 tys. muzułmanów żyło około 40 tys. Żydów.

- W latach 1881-1903 do Palestyny napłynęła pierwsza fala żydowskich imigrantów.

Była to tzw. pierwsza alija (dosłownie: „wstąpienie” – tak Żydzi mówią o powrocie do „ojczyzny swoich ojców”). Szacuje się, że w tym okresie osiedliło się w Palestynie około 25 tys. Żydów. Byli to głównie rosyjscy Żydzi uciekający przed pogromami.

- Założenie Tel Awiwu – 1909 rok
W latach 1904-1913 do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów. W drugiej aliji do Palestyny przybyło około 40 tys. Żydów. Owi pionierzy (hebr. חלוצים [chalucim]) zakładali wspólnoty rolnicze, rekultywowali bagna w Dolinie Ha-Chula, Pustynię Judzką i nadmorski pas wydm. Założyli nadmorskie miasto Tel Awiw i sieć małych osad rolniczych.

- W latach 1919-1923 do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów.

- 1 lipca 1920 roku oficjalnie Palestyna przypadła Wielkiej Brytanii, na mocy traktatu pokojowego z Turcją.

Zaczął się okres brytyjskiej administracji cywilnej w Brytyjskim Mandacie Palestyny.

- Założenie Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – 1925 rok.

Po pogromie w Hebronie – 1929 rok.
W latach 1924-1931 do Palestyny przybyła kolejna fala żydowskich imigrantów. Szacuje się, że w tym okresie w Palestynie osiedliło się około 80 tys. Żydów (w tym prawie 62 tys. Żydów polskich). Byli to rzemieślnicy i drobni przedsiębiorcy, którzy nie widzieli możliwości działania politycznego w Polsce. Ich napływ do Palestyny był silnym impulsem rozwoju.

- W 1925 roku Arabowie zaatakowali osiedla żydowskie w Palestynie. Między innymi w Hebronie zginęło 150 żydowskich wychowanków szkoły rabinackiej. W całej Palestynie kilkuset Żydów zostało rannych. Rozruchy zostały powstrzymane przez brytyjskie wojska przybyłe z Egiptu.

- W latach 1931-1940 piąta fala żydowskich imigrantów przybyła do Palestyny. Szacuje się, że w tym okresie około 250 tys. Żydów osiedliło się w Palestynie. W tej liczbie znajdowało się około 100 tys. Żydów niemieckich, którzy uciekali przed nazizmem z Europy.

- W listopadzie 1935 roku politycy arabscy przedstawili Brytyjczykom memorandum, domagając się utworzenia demokratycznego rządu arabskiego w Palestynie, wprowadzenia całkowitego zakazu żydowskiej imigracji oraz zakazu sprzedaży ziemi Żydom.

- Szósta fala żydowskich imigrantów przybywała do Palestyny w trudnych wojennych latach 1941-1947.

Znalezione obrazy dla zapytania ekspansja izraela

 

- 14 maja 1948 roku o godzinie 16:00, Dawid Ben Gurion odczytał na posiedzeniu Rady Ludowej (Mozet HaAm) w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości, głoszącą o ustanowieniu Państwa Izrael.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama