Donald Trump: lider ISIS został zabity jak pies. Wysadził się w powietrze z trójką dzieci

Reklama

ndz., 10/27/2019 - 17:07 -- zzz

- Zginął tchórz. Płakał i krzyczał - mówił podczas specjalnej konferencji prasowej Donald Trump. W wyniku operacji militarnej żołnierzy USA, którą przeprowadzono w sobotę, zginął lider ISIS Abu Bakr al-Bagdadi. - To były sceny jak z filmu. Został zabity jak pies. Świat stał się bezpieczniejszy - oświadczył Trump.

Abu Bakrowi al-Bagdad islamistyczną organizacją kierował od 2010 r., kiedy ISIS było jeszcze podziemną gałęzią Al-Kaidy w Iraku. Od lat był celem międzynarodowej obławy. Pierwszy o śmierci al-Bagdadiego - nieoficjalnie - informował "Newsweek". Informację potwierdziły później irańskie władze.

Bagdadi - według słów Trumpa - wysadził się podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w północno-zachodniej Syrii. - Był chorym i zdemoralizowanym człowiekiem i teraz go nie ma - oświadczył w przemówieniu w Białym Domu prezydent.

- Nasze służby zrobiły to w świetnym stylu - mówił dalej. - Zginął tchórz. Płakał i krzyczał - mówił o śmierci przywódcy ISIS. - Zabiliśmy go jak psa - podkreślał prezydent USA.

- Bandyta, który chciał tak bardzo zastraszać innych, spędził swoje ostatnie chwile w całkowitym strachu, panice i obawie, będąc przerażonym amerykańskimi oddziałami idącymi po niego - mówił Trump. Szef ISIS ukrył się na końcu tunelu bez wyjścia, mówił dalej Trump, a następnie wysadził się w powietrze - wraz z trójką dzieci.

 

"Świetna noc dla USA i świata. To były sceny jak z filmu"

- Mówimy o człowieku, który działał w sposób brutalny i w taki sposób został też zabity. Ostatnia noc była świetna dla Stanów Zjednoczonych i świata. To były sceny jak z filmu. Został zabity jak pies. Już więcej nikogo nie skrzywdzi. Świat stał się bezpieczniejszy - dodał Trump, dziękując żołnierzom i wszystkim zaangażowanym w akcję.

- Akcja żołnierzy USA została zaplanowana bez zarzutu. (...) W ciągu 24 godzin podamy liczbę ofiar po stronie wroga, my nie straciliśmy nikogo. Myślę, że to niewiarygodne osiągnięcie - oświdczył prezydent. Trump podziękował za współpracę Rosji, Syrii, Turcji, Irakowi i syryjskim Kurdom. Ci ostatni mieli dostarczyć informacji wywiadowczych.

"Rosjanie nienawidzą ISIS tak samo jak my"

Podczas operacji osiem amerykańskich śmigłowców przeleciało nad terytorium Turcji oraz strefą kontrolowaną przez Rosjan w Syrii. Rosja "traktowała nas wspaniale" - ocenił Trump. Rosjanie "nienawidzą ISIS tak samo jak my" - zapewnił.

Wcześniej amerykańskie źródła rządowe przekazały, że siły USA przeprowadziły w sobotę militarną operację przeciwko przywódcy IS. Nie podano oficjalnie, czy akcja zakończyła się powodzeniem, ale według "Newsweeka" Bagdadi został zabity w czasie nalotu.

Organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowała o ataku przeprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę na północ od miasta Idlib przez eskadrę ośmiu śmigłowców, wspieranych przez samolot bojowy, należących do sił koalicji międzynarodowej do walki z ISIS, na pozycje powiązanej z Al-Kaidą organizacji Hurras al-Din (Strażnicy Dżihadu) oraz na domniemane kryjówki bojowników IS.

 

Według Syryjskiego Obserwatorium śmigłowce atakowały pozycje ISIS przez około 120 minut, z kolei dżihadyści celowali w śmigłowce z broni ciężkiej. W wyniku ataku śmigłowca sił koalicji zginęło dziewięć osób.

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet

Polub Plportal.pl:

Reklama