WP: POLICJA ROZBIAŁA GANG NOTARIUSZY

Reklama

śr., 05/23/2018 - 11:35 -- zzz

Policjanci z Pomorza rozbili gang notariuszy. Grupa stoi za wyłudzeniem setek nieruchomości wartych wiele milionów złotych. W sprawie ustalono 400 pokrzywdzonych, którzy stracili majątek całego życia. Postawiono im zarzuty. Grozi im 10 lat więzienia.

Zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodzili notariusze, wykorzystywała niewiedzę, trudne położenie i zły stan zdrowia przede wszystkim starszych osób i przejmowała ich mieszkania. W zamian padały obietnice załatwienia spraw osobistych seniorów.

Zatrzymano 5 prawników. Mieli sporządzać akty sprzedaży nieruchomości, w rażący sposób naruszając prawa stron transakcji i czerpać z tego korzyści majątkowe. Postawiono im zarzuty i podjęto wobec nich środki zapobiegawcze. Są podejrzani o lichwiarstwo i wyłudzenia od osób starszych.

 

 

Zbigniew Ziobro: "odrażające zło"

 

O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM. Póxniej do doniesień odniósł się, na zwołanej w Gdańsku konferencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Można mówić o licznych dramatach ludzi, którzy pojawiają się w śledztwie. (…) Zło popełnione przez sprawców jest niezwykle odrażające (…) Notariusze powinni zapewniać ludziom bezpieczeństwo, a zapewniali gehennę - komentował.

Ludzie od których można było by oczekiwać wyższych standardów, wrażliwości, z cynizmem wyrzucali na bruk biednych schorowanych ludzi – nie ma na to zgody – prokuratura będzie ich ścigać.

 

Minister podał dwa przykłady ofiar wyłudzaczy. Pierwszy z nich to małżeństwo 80-latków, które pożyczyło 20 tys. zł. Udali się do notariusza z wiarą, że nieruchomość służy jako zastawa, a podpisali akt przeniesienia jej na lichwiarzy. Drugi przykład to mieszkanka Trójmiasta, która pożyczyła 15 tys. zł na leczenie chorego na raka męża. Również padła ofiarą bezwzględnych wyłudzaczy.

Notariuszom grozi 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

 

To kolejne zatrzymania w sprawie dotyczącej nielegalnego obrotu nieruchomościami w północnej Polsce. W zeszłym roku w tej sprawie zatrzymano 14 osób, które stały się właścicielami nieruchomości.

 

 

Autor: 
NATALIA DURMAN
Źródło: 

WP

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama