URZĄD GDAŃSKA PRZELAŁ 150 TYS. ZŁ. ZA RYDWAN Z DREWNA FIRMIE "KRZAK" ZAREJESTROWANEJ W LONDYNIE

Reklama

wt., 06/25/2019 - 21:00 -- zzz

Historia, jak z "Misia" Stanisława Barei, bo jak inaczej nazwać "rydwan", który przypłynął do Gdańska z miasta Londynu. Im droższy tym większa prowizja i tak zapewne było. Początkowa cena rydwanu wynosiła 250 tys. złotych, ale rzekomo władzom miasta Gdańska, udało się zbić cenę do zaledwie 150 tys. złotych.

 

Na pierwszy rzut oka, rydwan z Londynu wygląda jak zabawka, którą dzieci sklekotały w przedszkolu, ale wielu może się mylić, bo to dzieło "wybitnej" artystki od jej firmy "krzak" zarejestrowanej w Londynie.

Co ciekawe, na rydwanie znajdują się dwa napisy w języku arabskim oraz napisy stworzone przez mieszkańców Londynu. Jeden z napisów brzmi: "Allahu Akbar"

Przypomnijmy, że "Rydwan" 20 września ubiegłego roku kupił Wydział Programów Rozwojowych gdańskiego ratusza. Stroną sprzedającą była firma Letrangere Limited z Wielkiej Brytanii. Autorką dzieła jest Joanna Rajkowska, a początki tego projektu wiążą się z jej snem. Rzeźba została pierwotnie wykorzystana do performance'u artystki w Londynie.

- Obraz ze snu przedstawiał mały, dwukołowy pojazd, ciągnięty przez konie, nieco zagubiony wśród wielkiej ilości samochodów na Edgware Road (starożytny trakt zbudowany przez Rzymian - red.) - wskazano na stronie internetowej Joanny Rajkowskiej.

 

Znalezione obrazy dla zapytania rydwan z gdańska napis allah

A MÓGŁ BYĆ DROŻSZY

Tę instalację jak ze snu Gdańsk pozyskał za prawie 150 tys. złotych. Okazuje się, że była to "prawdziwa okazja". Jak czytamy w komunikacie Mateusza Piotrowskiego z biura prasowego gdańskiego Wydziału Kultury, pierwotnie cena rydwanu była jeszcze wyższa.

rydwan faktura

Źródło: gdansk.pl

TO WIĘCEJ NIŻ "RYDWAN"

Dlaczego mówimy o zestawie obiektów? Jak się okazuje, w promocyjnej cenie 147 tys. 600 złotych gdański Wydział Programów Rozwojowych pozyskał nie tylko drewniany rydwan.

- Praca Joanny Rajkowskiej pt. "Rydwan" to w rzeczywistości zestaw obiektów, na który składają się: wspomniany w artykule obiekt - rzeźba, film, seria 35 fotografii w formacie 36x24 cm oraz praca na papierze o tym samym tytule, a także zestaw sześciu prac na papierze pt. "Jak zbudować rydwan" - pisze Urząd Miasta Gdańska.

W GDAŃSKU POWSTANIE MUZEUM?

- Docelowo nabyte przez Gminę Miasta Gdańska prace będą pokazywane w Nowym Muzeum Sztuki NOMUS, którego jeszcze nie ma, ale z pewnością będzie w przyszłości, bo rydwan musi mieć jakiś garaż.

GDZIE JEST "RYDWAN"?

Mieszkańcy, którzy od poniedziałku marzą o zobaczeniu tego unikatowego dzieła, muszą uzbroić się w cierpliwość. Obecnie znajduje się ono w depozycie Muzeum Narodowego w Gdańsku, ale może i wkrótce w prokuraturze, bo przelano z kasy miasta do prywatnej firmy "krzak" zarejestrowanej w Londynie prawie 150 tysięcy za bezużyteczny dwukołowy powóz z drewna, papieru i tektury.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plporatal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama