Ponad sto interwencji w sobotni wieczór na Krupówkach

Reklama

pon., 02/15/2021 - 17:12 -- MagdalenaL

Fot. pixabay

Zmagania z grupą setek turystów w Zakopanem trwały całą noc. Ludzie tańczyli, krzyczeli i tłoczyli się, całkowicie ignorując fakt panującej pandemii. Szacujemy, że na deptaku było nawet kilka tysięcy osób” - mówi Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji.

Skąd tyle osób na Krupówkach?

Pseudo-turyści. Tak mówiono o wyjątkowo licznej grupie turystów, która zawładnęła Krupówkami późnym popołudniem w sobotę. Setki osób tańczyły i integrowały się na chodnikach i ulicach, blokując jakąkolwiek możliwość rozdzielenia grup. Powodem zgromadzeń był sobotni Puchar Świata w skokach narciarskich. Samo wydarzenie przebiegło spokojnie, zgiełk i zamieszanie rozpoczęły się po jego zakończeniu, kiedy to turyści zajęli Krupówki.

Część z turystów znajdowała się pod wpływem alkoholu. Zdarzyły się ataki na przedstawicieli policji, szczególnie przez osoby nietrzeźwe. W sumie odnotowano ponad sto interwencji. Niektóre zgromadzenia reagowały agresywnie na obecność policji, dlatego przez całą noc pod pensjonatami miejsce miały awantury i szarpaniny. Dodatkowo duża część zgromadzonych nie zachowywała środków ostrożności związanych z pandemią koronawirusa i nie miała na sobie maseczki. Odnotowano aż 65 interwencji z tego powodu, a 20 z tych przypadków skierowane zostało do sądu. To była ciężka noc dla lokalnej policji.

Statystyki

Zatrzymanych zostało 7 osób. Łączna liczba interwencji wyniosła 137. Jak mówi aspirant Wieczorek, przy jednym z pensjonatów spłonął samochód. Było to najprawdopodobniej celowe podpalenie. Z godziny na godzinę grupy turystów stawały się coraz bardziej agresywne, rozpoczęły się wyzwiska i ataki na policjantów. Noc z soboty na niedzielę była wyjątkowo niebezpieczna i pokazała, jakie mogą być skutki niestosowania się do obostrzeń.

W całej sprawie głos zabrał burmistrz Zakopanego - „To nawet nie chodzi o zachowanie przyzwoitości, ale o zwykłą ludzką kulturę i szacunek do drugiego człowieka, którego widocznie brakuje tym, którzy ubliżają interweniującym policjantom”. Dodał, że większość turystów przestrzega zasad sanitarnych, wydarzenia z soboty świadczą natomiast o poczynaniach pseudokibiców skoków narciarskich.

Autor: 
Barbara Redzik
Źródło: 

wiadomosci.onet.pl / www.money.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama