Prokuratura: Nie będzie dochodzenia ws. „sądu nad Judaszem”. To stara chrześcijańska tradycja

Reklama

pt., 05/17/2019 - 16:10 -- zzz

– Prokuratura Okręgowa w Przemyślu (woj. podkarpackie) postanowiła odmówić wszczęcia dochodzenia w sprawie zdarzeń z 19 kwietnia br. w Pruchniku – poinformowała w czwartek rzecznik prasowy prokuratury Marta Pętkowska. Chodzi o tzw. „sąd nad Judaszem”.

 

W Pruchniku w Wielki Piątek (19.04) odnowiono tradycję z XVIII w. tzw. „sądu nad Judaszem” za zdradę Jezusa. Kukła, która miała wyobrażać Judasza, otrzymała wyrok 30 uderzeń kijami – równą liczbie otrzymanych srebrników. Kukłę biły uczestniczące w „sądzie” dzieci, zachęcane do tego przez dorosłych. Następnie kukłę Judasza wleczono ulicami miasta, na moście obcięto jej głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeki. 

Czynności wyjaśniające dotyczące tej inscenizacji prowadziła Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu. 

Prokurator Pętkowska podkreśliła, że decyzja została podjęta po analizie całego zebranego materiału. 

– Były to m.in. materiały wideo, które zarejestrowały przebieg inscenizacji. Pod uwagę brane były również historyczne aspekty, tradycja i zwyczaj ludowy. Prokuratura nie ustaliła, że zamiarem osób biorących w inscenizacji było nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Skoro zatem w zachowaniu uczestników nie ustalono znamion przestępstwa, postanowiono nie wszczynać dochodzenia w tej sprawie – wyjaśniła Pętkowska.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia

Polub Plportal.pl:

Reklama