Złodziejska prywatyzacja: wręczono 2,5 mln zł łapówki za działkę pod Pałacem

Reklama

śr., 02/01/2017 - 16:17 -- zzz

Urzędnik stołecznego Ratusza Jakub R. za decyzję o złodziejskiej reprywatyzacji słynnej już działki przy ul. Chmielnej 70 pod Pałacem Kultury i Nauki miał wziąć 2,5 mln zł łapówki. Tę wręczył mu znany mecenas Robert N. A pieniądze pochodziły z... oszustwa na niekorzyść spadkobierców gen. Tadeusza Kasprzyckiego (†87 l.), przejęcia za bezcen ich nieruchomości i sprzedania ich z wielkim zyskiem!

Znany z „odzyskiwania” nieruchomości mecenas N. przygotował naprawdę sprytny plan. Do jego realizacji wciągnął i ówczesnego wicedyrektora stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami i jego rodziców. Celem prawnika było przejęcie nieruchomości przy Chmielnej 70. – Obiecał Jakubowi R. za pozytywną decyzję 2,5 mln zł łapówki. Pieniądze miały pochodzić z przejęcia, a następnie sprzedaży dawnego ośrodka wypoczynkowego Salamandra w Kościelisku i jeszcze innej nieruchomości w stolicy – opowiada nam osoba znająca kulisy śledztwa.

O ośrodek w Kościelisku koło Zakopanego starali się mieszkający w Kanadzie spadkobiercy gen. Kasprzyckiego. Rodzina Jakuba R. z mecenasem N. podrobili pełnomocnictwa tak, że sąd był przekonany, że to oni ich reprezentują! A potem wmówili tym spadkobiercom, że korzystnie odkupią od nich spadek.

Przed sądem występowała matka urzędnika Alina D., z zawodu prawnik. W finale ośrodek "Salamandra" trafił w połowie do mecenasa N., a w połowie do Aliny D. Ta swój udział odsprzedała mężowi – Wojciechowi R., byłemu ministrowi zdrowia w rządzie Marka Belki. – Ten sprzedał udział synowi, Jakubowi R. za 960 tys. zł – opowiada nasz informator. Jakub R. z mecenasem sprzedali finalnie ośrodek za... 8,8 mln zł! To w tej kwocie znalazła się łapówka, którą N. przekazał urzędnikowi. Śledczy wpadli na to podczas tzw. crossowania rachunków bankowych podejrzanych.

Wczoraj prokuratorzy z Wrocławia postawili zatrzymanym zarzuty. Robert N. usłyszał zarzut udzielenia korzyści majątkowej w wysokości 2,5 mln zł w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie prawa. Jakub R. – zarzut przyjęcia tej korzyści. – W zamian za tę korzyść wydał decyzję o ustanowieniu użytkowania wieczystego nieruchomości przy pl. Defilad 1 (dawnej Chmielnej 70) na rzecz osób reprezentowanych właśnie przez Roberta N. – tłumaczyła prok. Anna Zimoląg z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Reszta zatrzymanych odpowie za udział w oszustwie i posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Fakty

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:

Reklama