Zamach w Berlinie: komputer pokładowy zatrzymał ciężarówkę

Reklama

śr., 12/28/2016 - 21:25 -- zzz

Jak podaje portal "Spiegel Online" i zespół niemieckich dziennikarzy śledczych, to komputer pokładowy polskiej ciężarówki, kierowanej przez islamskiego zamachowca Anisa Amriego, włączył mechanizm ostrego hamowania. W ten sposób nie doszło do jeszcze większej tragedii.

Nowoczesna ciężarówka była wyposażona w system, który przy pomocy kamery i radaru rozpoznaje przeszkody na drodze i hamuje pojazd, jeżeli kierowca w ciągu sekundy nie zareaguje na sygnał ostrzegawczy.

Przed zamachem w Berlinie islamski terrorysta przez komunikator "Telegram" wysłał o godzinie 19:41 - czyli na 20 minut przed zamachem, do jednego ze wspólników wiadomość o treści: "Mój bracie. Wszystko jest w porządku. Jak Bóg da, mój bracie, wszystko jest w porządku. Teraz jestem w samochodzie. Czy mnie zrozumiałeś? Módl się za mnie, bracie. Módl się za mnie".

Zamachowiec załączył także zdjęcie przedstawiające szoferkę skradzionej ciężarówki, kierownicę i kabel prowadzący do zapalniczki.

W wyniku zamachu zginęło 12 osób, a 50 zostało rannych.

Policja niemiecka nie ustaliła wspólników terrorysty, jednak szerokim echem odbił się zakaz publikacji zdjęć zamachowca zarządzony przez niemieckiego polityka. Till Steffen, blokował jego wizerunek , ponieważ obawiał się rasistowskich komentarzy na stronie policji na FB. Minister Sprawiedliwości Hamburga zmienił zdanie dopiero po interwencji mediów. 

PL PORTALPL

Z.B.

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama