Na magazynku sprawca masakry napisał nazwisko pogromcy Turków Feliksa Kazimierza Potockiego

Reklama

pt., 03/15/2019 - 12:51 -- zzz

Sprawca ataku na meczet w australijskim mieście Christchurch, na jednym z magazynków do swojego karabinu umieścił nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który zasłynął z udziału w bitwie z Turkami pod Wiedniem.

Zamachowcem jest 28-letni Australijczyk. Zidentyfikowany morderca to Brenton Tarrant. W swoim arsenale, którego użył do przeprowadzenia ataku, posiadał magazynki z amunicją do karabinu automatycznego. Widniały na nich polityczne hasła i nazwiska konkretnych osób oraz postaci historycznych.

Jedno z nich należy do polskiego hetmana koronnego Feliksa Kazimierza Potockiego. Walczył on pod wodzą Jana III Sobieskiego przeciwko Imperium Osmańskiemu, a więc dawnemu państwu tureckiemu, w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Wojna ta miała historyczny wpływa na losy dzisiejszej Europy. Również ta data obecna jest na broni zamachowca.

 

28-letni sprawca masakry w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii transmitował na żywo na Facebooku swój atak na muzułmanów. Brenton Tarrant wcześniej napisał 74-stronicowy manifest, w którym wychwalał sprawcę strzelaniny na norweskiej wyspie Utoya Andersa Brevika. Pisał też o zamachu na Drottninggatan w centrum Sztokholmu w Szwecji.

 

Atak szaleńca można zobaczyć na YouTube. Ze względu na drastyczne sceny wyłączyliśmy linki

 

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

Mateo_aprum@MatiZabl

Jakby co to na magazynku jest wymieniony Polak Feliks Kazimierz Potocki z odsieczy wiedeńskiej. pic.twitter.com/Z0qgliEMlw

9

09:15 - 15 mar 2019

Twitter Ads - informacje i Polityka prywatności

Zobacz obraz na Twitterze

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl/wp

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama