PiS chce sprzedać nieruchomość unikając podatku. Wykorzystuje firmę słup na Cyprze

Reklama

pon., 03/12/2018 - 08:27 -- zzz

Związana z PiS spółka Srebrna chce sprzedać projekt "Srebrna Tower". Robi to za pomocą spółki, która do nieruchomości nie ma praw.

Działkę, na której stoi budynek należący do firmy SREBRNA Sp. z o.o, sprzedaje cypryjska spółka Conarius

Działkę, na której stoi budynek należący do firmy SREBRNA Sp. z o.o, sprzedaje cypryjska spółka Conarius (Agencja Gazeta, Fot: Franciszek Mazur)

Działka przy rogu ulic Srebrnej i Towarowej należy do firmy kontrolowanej przez Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Ma tam powstać 47-piętrowy wieżowiec na 190 m. Przy ofercie sprzedaży PiS oferuje też wykreślenie z ewidencji zabytków, stojących tam starych biur fabrycznych - podaje "Gazeta Wyborcza".

Jedynym właścicielem jest firma Srebrna sp. z.o.o. Jednak projekt "Srebrna Tower" sprzedaje cypryjska spółka Conarius. To pośrednik, dzięki któremu PiS chce uniknąć płacenia podatku w Polsce. Dzięki takiej operacja spółka zaoszczędzi kilkanaście milionów zł.

Oferta ma też kilka innych nieścisłości. Spółka nie ma pozwolenia na budowę tak wysokiego budynku. Dopiero stara się o taką możliwość. Nieruchomość pochodzi też z uwłaszczenia majątku państwa. Odebrać chcieli ją jej spadkobiercy i warszawska PO.

Sprawa budzi emocje, bo na ratusz wywierane są naciski, aby pozwolenie na budowę zostało wydane jak najszybciej. Ma to umożliwić szybszą sprzedaż działki. PiS miał wynagrodzić także urzędnika, który wydał korzystną decyzję ws. działki. Został wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Autor: 
Krystian Winogradzki
Źródło: 

GazetaWyborcza/wp/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama