BĘDZIE ULICA PAWŁA ADAMOWICZA W PRADZE. CZY ZMARŁY NA TO ZASŁUGUJE?

Reklama

pt., 03/15/2019 - 07:22 -- zzz

W celu upamiętnienia zamordowanego prezydenta Gdańska aleja w parku Riegrovy Sady w Pradze otrzyma nazwę promenady Pawła Adamowicza - poinformował w czwartek rzecznik władz czeskiej stolicy Vit Hofman.

 

Nazwę musi jeszcze zatwierdzić praska rada miejska. Riegrovy Sady znajdują się w dzielnicy Vinohrady, a granicę parku tworzą między innymi krzyżujące się ze sobą ulice Chopina i Polska. Z okolicy tej rozpościera się widok na czeską stolicę.

"Uważam, że została wybrana wystarczająco stosowna lokalizacja, godna dziedzictwa tak wybitnego liberalnego polityka i prezydenta miasta, który pozostawił po sobie bogate dziedzictwo społeczne i w dziedzinie praw człowieka" - oświadczył prezydent Pragi Zdeniek Hrzib z antysystemowej partii Piraci. 

 

Wielu zadaje sobie pytanie, w jaki sposób, Adamowiczowi udało dorobić się tak ogromnych pieniędzy. Tajemnice zabrał do grobu, ale wcześniej o przekrętach zamordowanego prezydenta, mówił Jarosław Wałęsa.

- To Paweł niech się ze wszystkiego tłumaczy przed sądem. Z walizki pełnej pieniędzy przywiezionej przez dziadka żony, itp. - konkludował Wałęsa.

- Nawet na chłopski rozum nie trzeba się długo zastanawiać, czy ktoś, kto ma akcje firmy deweloperskiej i jednocześnie zarządza miastem, w którym ten podmiot dużo buduje, dopuszcza się konfliktu interesów, czy nie?

Oto majątek Pawła Adamowicza, który ujawnił, ale istnieje teoria, że to tylko część pieniędzy, którą zdołał zalegalizować przed organami skarbowymi.

 

OSZCZĘDNOŚCI:

- łącznie posiadał 6 mieszkań wartych ponad 2 mln zł.

- ok. 130 tys. zł, 13 tys. euro, 5,5 tys. dolarów amerykańskich, 8 tys. franków szwajcarskich

- wspólność małżeńska - 187 tys. zł

- papiery wartościowe: 463 tys. 573 zł (wspólność małżeńska)

NIERUCHOMOŚCI:

mieszkanie 83,3 mkw. warte 498 tys. 947 zł,

mieszkanie 67,10 mkw. warte 410 tys. zł

działka niezabudowana o powierzchni 1 tys. 207 mkw. warta 150 tys. zł (wspólność małżeńska)

działka niezabudowana o powierzchni 1,5 hektara warta 45 tys. zł (wspólność małżeńska)

miejsce w hali garażowej warte 24 tys. 400 zł (wspólność małżeńska)

AKCJE:

akcje w spółkach handlowych: warte ok. 2 mln 330 tys. 137 zł

dochód z akcji: 168 tys. 994 zł oraz 71 tys. zł brutto dywidendy

ZAROBKI W RADACH NADZORCZYCH:

- Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - łączny dochód: 141 tys. 841 zł

- UMOWA O PRACĘ W URZĘDZIE MIASTA: 178 tys. 293 zł

Do tego 26 kont bankowych w różnych polskich instytucjach. Nikt dotąd nie sprawdził majątku ukrywanego za granicą lub na podstawione słupy.

Przypomnijmy, co rodzinka powiedziała na przesłuchaniu w  Urzędzie Skarbowym w sprawie źródła pochodzenia pieniędzy:

– Żona prezydenta tłumacząc źródło pochodzenia tych pieniędzy tłumaczyła, że jej dziadkowie żyli bardzo oszczędnie; poza tym babcia prowadziła usługi krawieckie dla elity, a dziadek przywiózł walizkę z pieniędzmi, wracając po wojnie z Niemiec (oboje nie żyją – red.). Nie daliśmy wiary tym wyjaśnieniom i jako urząd nie uznaliśmy tych darowizn – powiedziała świadek. 

 

Paweł Adamowicz wiedzę o swoim nielegalnie zdobytym majątku zabrał do grobu. Dodać należ, że prezydent Gdańska był politykiem, a nie biznesmenem.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama