Polak, który uczestniczył w obezwładnianiu islamskiego terrorysty, nadal w szpitalu

Reklama

pon., 12/02/2019 - 06:55 -- zzz

Polak, który uczestniczył w obezwładnianiu islamskiego terrorysty na Moście Londyńskim, nadal znajduje się w szpitalu - poinformował w niedzielę tabloid "The Sunday Mirror".

Gazeta powołuje się na kolegę Polaka z pracy, który powiedział: "Pracownicy zostali poproszeni, by nie mówić zbyt wiele, ale mam jego numer i jest on nadal w szpitalu".

Nie jest jasne, czy Polak jest jedną z trzech osób, które po ataku zostały zabrane do Royal London Hospital we wschodnim Londynie. W sobotę dziennik "The Times" podawał, że Polak o imieniu Łukasz został ranny w rękę.

Tymczasem jeden z dyrektorów Fishmongers' Hall - budynku na Moście Londyńskim, w którym rozpoczął się atak - powiedział stacji BBC, że w próbach powstrzymania terrorysty jeszcze w budynku uczestniczyło kilka osób, początkowo używając do obrony krzeseł. Dopiero gdy napastnik - zmuszając nożem jednego z pracowników do otwarcia drzwi - wybiegł z budynku, inny pracownik wziął gaśnicę, a Łukasz - półtorametrowy kieł narwala, stojący koło drzwi jako dekoracja. Podkreślił, że wszyscy zachowali zimną krew w tym dramatycznym momencie i od razu zadzwoniono po policję.

Piątkowy atak rozpoczął się w Fishmongers' Hall, gdzie odbywało się seminarium na temat reintegracji przestępców. Usmar Khan - skazany w przeszłości za terroryzm, a w grudniu zeszłego roku warunkowo zwolniony - zaatakował jej uczestników nożami kuchennymi, zabijając dwie osoby. Groził też zdetonowaniem ładunków wybuchowych, które później okazały się atrapą. Polak wraz innymi osobami podjął z nim walkę, wypychając go z budynku na most. Chwilę później Khan został zastrzelony przez policjantkę.

Bohaterska reakcja Polaka oraz pozostałych osób, które podjęły walkę z terrorystą, spotkała się z powszechnym uznaniem w Wielkiej Brytanii. Wyrazy uznania i podziękowania złożyli m.in. królowa Elżbieta II, premier Boris Johnson i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

W ataku zginęły dwie osoby - 23-letnia Saskia Jones i 25-letni Jack Merritt. Oboje byli absolwentami uniwersytetu w Cambridge i uczestniczyli w organizowanym przez uczelnię programie reintegracji skazanych Learning Together. Merritt był jego koordynatorem, a Jones jedną z wolontariuszek.

Khan, dla którego jednym z warunków wcześniejszego zwolnienia z więzienia był zakaz przyjeżdżania do Londynu, uzyskał specjalne zezwolenie, by wziąć udział w seminarium.

Przypomnijmy:

 

O heroizmie Polaka, który był jedną z osób, które obezwładniły zamachowca z Londynu, piszą światowe media. Szef kuchni o imieni Łukasz zerwał ze ściany restauracji półtorametrowy kieł narwala i ruszył na terrorystę. Jak podaje Sky News, Polak miał zostać pięciokrotnie dźgnięty przez zamachowca, a mimo to "walczył do samego końca". Przebieg całego zdarzenia opisał jego szef, bo jak podkreślił, "Łukasz jest zbyt skromny".

Mył szklanki w piwnicy, gdy usłyszał krzyki. Jest przeszkolony w zakresie pierwszej pomocy, więc podjął świadomą decyzję, aby pójść na górę. Terrorysta wymachiwał dwoma nożami, a ofiary wokół krzyczały. Łukasz ściągnął ze ściany kieł narwala i ruszył do walki - relacjonuje Toby Williamson z Fishmongers' Hall.

 

W pewnym momencie został sam i dał innym czas na ucieczkę. Zorientował się, że coś jest nie tak, gdy uderzył zamachowca w klatkę piersiową i odbił się. On miał na sobie jakąś kamizelkę. Później doszło do zaciętej walki z użyciem noża, w której Łukasz został dźgnięty aż 5 razy. Był ciężko ranny, ale ani przez chwilę się nie wzdrygnął. Następnie dołączyły do niego 2 lub 3 osoby, a przytłoczony napastnik uciekł po schodach. Łukasz biegł tuż za nim. Był ciężko ranny i stracił siłę w lewym ramieniu, ale był tam do końca - podkreśla Williamson.

W zamachu w Londynie zginęły 2 osoby, a 3 zostały ranne. Jednak gdyby nie bohaterska postawa świadków, ofiar mogło być znacznie więcej. Chwilę po tym, gdy obezwładnili terrorystę, został on zastrzelony przez policję.

Polak nadal przebywa w szpitalu. Zbigniew Ziobro miał zwrócić się do Andrzeja Dudy z wnioskiem o odznaczenie go Medalem za Ofiarność i Odwagę. Panu Łukaszowi pogratulował także Mateusz Morawiecki.

Jan Kanthak@JanKanthak

 · 30 lis 2019

Minister @ZiobroPL zwróci się do Pana Prezydenta @AndrzejDuda z wnioskiem o rozważenie odznaczenia Pana Łukasza Medalem za Ofiarność i Odwagę za to, ze z narażeniem własnego życia pomógł obezwładnić terrorystę.

Jan Kanthak@JanKanthak

Minister Zbigniew Ziobro za takie czyny, taka odwagę, osobiście nagradzał Polaków, ale w tym przypadku uznał, ze w związku z tym, ze heroizm Pana Łukasza ma wymiar międzynarodowy, warto nadać temu odznaczeniu wyższą rangę.

162

16:29 - 30 lis 2019

Twitter Ads - informacje i Polityka prywatności

Ludzie o tym mówią: 56

Przede wszystkim chciałbym panu Łukaszowi podziękować. Za odwagę, bo gdyby nie jego interwencja ofiar z pewnością byłoby więcej. To niełatwe zaryzykować własne zdrowie i życie, aby powstrzymać napastnika. Gdyby pan Łukasz został w budynku nikt nie miałby do niego pretensji. Tymczasem rzucił się w pogoń za napastnikiem. Chciałbym, kiedy tylko będzie okazja - w Warszawie lub Londynie - jeszcze raz podziękować, ale tym razem osobiście, panu Łukaszowi – powiedział Wirtualnej Polsce premier.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama