HOMOTERRORYŚCI Z IKEI STANĄ PRZED SĄDEM ZA DYSKRYMINACJĘ

Reklama

ndz., 06/30/2019 - 09:39 -- zzz

Zwolnienie pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią dotyczącą akcji propagującej ideologię LGBT jest w mojej ocenie dyskryminacją i łamie wolność sumienia oraz wyznania - podkreślił wiceszef MS Marcin Romanowski w oświadczeniu "w sprawie skandalicznych działań sieci IKEA", przekazanym PAP.

 

Media opisały przypadek pracownika IKEA, który miał stracić pracę, kiedy sprzeciwił się "zmuszaniu pracowników sklepu do udziału w akcjach promujących ruch LGBT". Argumentując swoje stanowisko, mężczyzna miał powoływać się na swoją wiarę i cytować fragmenty Starego i Nowego Testamentu.

Wiceminister sprawiedliwości podkreślił w wydanym w niedzielę oświadczeniu, że "z oburzeniem" przyjął informację o działaniach sieci IKEA. "Zwolnienie pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią dotyczącą akcji propagującej ideologię LGBT jest w mojej ocenie dyskryminacją i łamie wolność sumienia oraz wyznania. Promowanie ideologii LGBT leży poza sferą obowiązków pracowniczych" - czytamy.

Jak zauważył wiceszef MS, zgodnie z polską konstytucją oraz Kodeksem karnym "nikt nie może być zmuszanym do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią".

"Zagraniczne koncerny zobowiązane są do przestrzegania polskiego prawa. Zwolnienie pracownika ze względu na wyznawaną religię czy światopogląd jest w Polsce działaniem bezprawnym" - napisał Romanowski. Jak dodał, narusza to przepisy prawa pracy, w tym Kodeksu pracy (art. 11(3) oraz art. 18(3a), konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) oraz prawo posiadania i głoszenia poglądów (art. 54 Konstytucji RP).

Wiceminister podkreślił, że "Polacy w swej większości odrzucają agresywną rewolucję ideologiczną, która niszczy naszą tradycję". "Jej elementem jest promowanie ideologii LGBT przez sieć IKEA. Oczekuję, że IKEA nie tylko wycofa się z tej oburzającej decyzji zwolnienia pracownika, ale również przeprosi polską opinię publiczną za swoje niedopuszczalne działania" - oświadczył.

Naruszenia praw innych pracowników?

Romanowski przypomniał, że Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro "wydał polecenie wszczęcia czynności w postaci postępowania sprawdzającego w związku z tymi skandalicznymi wydarzeniami, wskazującymi na możliwość dyskryminacji, naruszenia praw pracowniczych oraz norm chroniących wolność sumienia i wyznania". Jak dodał, postępowanie będzie się toczyć w kierunku art. 119 kk w związku z art. 194 kk oraz art. 218 kk.

Wiceszef MS poinformował też, że do prokuratury trafiają informacje o kolejnych pracownikach sieci IKEA, którzy wskazują na naruszenie swoich praw przez narzucanie im poglądów, które są sprzeczne z ich sumieniem i wyznaniem. "W toku postępowania będzie również badane, czy nie doszło do dalszych nielegalnych działań po stronie sieci IKEA" - zapowiedział.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że zleci prokuraturze zbadanie sprawy pracownika firmy IKEA, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych. "Gdyby się to potwierdziło, jest to rzecz absolutnie skandaliczna" - podkreślił.

Zwolnionemu pracownikowi wsparcie zaoferowała zakładowa "Solidarność", mimo że nie jest on członkiem związku.

Wyjaśnienia sprawy zwolnionego pracownika z IKEA podjął się z urzędu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Biuro RPO przekazało w piątek, że rzecznik zwróci się do właściwych podmiotów o niezbędne informacje. 

Przypomnijmy: 

Założycielem IKEI był skarjny faszysta Feodor Ingvar Kamprad (ur. 30 marca 1926 w Pjätteryd, w gminie Älmhult, zm. 27 stycznia 2018 w Liatorp, w gminie Älmhult) – szwedzki przemysłowiec, założyciel i wieloletni prezes Ikei. 

W 1994 została ujawniona faszystowska przeszłość Kamprada, kiedy po śmierci szwedzkiego działacza faszystowskiego, Pera Engdhala, zostały upublicznione jego prywatne listy. Wynikało z nich iż Kamprad dołączył do profaszystowskiego ruchu Nysvenska Rörelsen w 1942 roku.

 

Kiedyś Winston Churchill mówił, że faszyści w przyszłości będą sami nazywali siebie antyfaszystami i, niestety, te słowa okazały się prorocze.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama