Polskie aktywistki uniewinnione w sprawie Matki Boskiej z tęczową aureolą

Reklama

śr., 03/03/2021 - 10:21 -- MagdalenaL

Trzy Polki zostały uznane za niewinne obrazą uczuć religijnych plakatami przedstawiającymi Matkę Boską z tęczową aureolą.

Aktywiści pokazali te zdjęcia w 2019 roku w odpowiedzi na wielkanocny pokaz opisujący „gender” i „LGBT” jako grzechy. Ikona użyta w dziele „Matka Boża Częstochowska” jest czczona przez wielu polskich katolików. Kobietom groziłoby do dwóch lat więzienia, gdyby zostały uznane za winne w tej sprawie. Decyzja zapadła zaledwie kilka dni po tym, jak piosenkarz heavy metalowy w Polsce uruchomił fundusz obrony prawnej dla artystów oskarżonych o bluźnierstwo.

Sprawa rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku, kiedy kobiety rozwieszały plakaty i naklejki w całym mieście Płock, aby zaprotestować przeciwko temu, co jedna z aktywistek określiła jako „wykluczenie osób LGBT ze społeczeństwa”. „Nikt nie powinien być wykluczony ze społeczeństwa” - powiedziała wówczas Elżbieta Podlesna BBC. „Orientacja seksualna nie jest grzechem ani przestępstwem, a Matka Boża chroniłaby takie osoby przed Kościołem i kapłanami, którzy uważają, że potępianie innych jest w porządku”. Ale oskarżenia poparli niektórzy politycy, a ówczesny minister spraw wewnętrznych kraju Joachim Brudziński odpowiedział, że „wszystkie te bzdury o wolności i „tolerancji” nie dają nikomu prawa do obrażania uczuć wiernych”.

Aktywiści oskarżyli Polskę o naruszenie zobowiązań UE w związku z reakcją na działaczy LGBT. Prezydent Andrzej Duda, sojusznik rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), został ponownie wybrany na drugą kadencję w 2020 roku. Ale w trakcie kampanii określił kampanie na rzecz praw LGBT jako „jeszcze bardziej destrukcyjne” niż komunizm i zaproponował włączenie do konstytucji tego kraju zakazu małżeństw osób tej samej płci i adopcji. Polska nie uznaje obecnie związków osób tej samej płci - niezależnie od tego, czy są to małżeństwa, czy związki cywilne. Parom tej samej płci obowiązuje prawny zakaz adopcji dzieci. W zeszłym roku trzech protestujących zostało oskarżonych o profanację pomników i obrażanie uczuć religijnych po zawieszeniu tęczowych flag na posągach podczas demonstracji przeciwko polityce prezydenta Dudy przeciwko LGBT. UE wycofała również fundusze z sześciu miast, które ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT”.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama