PROWOKACYJNY ZLOT BANDEROWCÓW W SAHRYNIU Z UDZIAŁEM PETRO POROSZENKI

Reklama

pon., 07/09/2018 - 18:05 -- zzz

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek chce, by prokuratura zbadała wypowiedź znanego Banderowca - prezesa Towarzystwa Ukraińskiego wygłoszoną podczas uroczystości w Sahryniu upamiętniających zlikwidowanych Banderowców podczas akcji przeprowadzonej w 1944 r. przez polskie podziemie zbrojne.

 

W uroczystości, która odbyła się w niedzielę przy pomniku na cmentarzu w Sahryniu uczestniczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który oficjalnie popiera zbrodniczą ideologię band UPA i OUN.

Według wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka uroczystości w niedzielę w Sahryniu "to jedna wielka prowokacja", a prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz w swojej wypowiedzi zrównuje wydarzenia, które miały miejsce w Sahryniu w 1944 r. z wydarzeniami na Wołyniu z 1943 r. "Zrównywanie tych dwóch wydarzeń może stanowić przestępstwo" - powiedział Czarnek w poniedziałek dziennikarzom.

Kuprianowicz podczas uroczystości w Sahryniu powiedział, że ponad 74 lata temu zginęli tu obywatele Rzeczpospolitej, ukraińscy, prawosławni mieszkańcy tej ziemi, "na której od stuleci żyli ich przodkowie". "Zginęli oni z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej, dlatego że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona została przez członków narodu polskiego - partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami podziemnego państwa polskiego" - mówił.

Wypowiedź Kuprianowicza jest skandaliczna, bo "jednoznacznie zrównuje wydarzenia z Sahrynia z wydarzeniami na Wołyniu i w innych miejscach na Kresach; zrównuje 130 tysięcy ofiar (Polaków) ludobójstwa (dokonanego przez) banderowców z kilkuset osobami cywilami ukraińskimi, którzy zginęli w Sahryniu 10 marca 1944 r.", a to może być przestępstwo".

Wojewoda wskazał na przepisy art. 133 Kodeksu karnego, które dotyczą przestępstwa znieważania narodu polskiego oraz na przepis art. 55 ustawy o IPN, który w połączeniu z art. 1 mówi, że kto publicznie wbrew faktom zaprzecza zbrodniom nacjonalistów ukraińskich podlega karze pozbawienia wolności.

Akcja polskiego podziemia w Sahryniu była wymierzona przeciwko bazom OUN-UPA, "bazom wypadowym na okoliczne wsie polskie, które były w dalszym ciągu nękane przez nacjonalistów ukraińskich". Dodał, że w Sahryniu "oczywiście były ofiary cywilne", ale jak zaznaczył, kiedy współpracował ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK w Zamościu, od uczestników tamtych wydarzeń słyszał, "że ci cywile również byli uzbrojeni, to była po prostu regularna walka". "Ja nie wnikam, nie jestem historykiem" - zaznaczył.

Według Czarnka uroczystości w niedzielę w Sahryniu "to jedna wielka prowokacja". "Zostało to zrobione jako prowokacja w 75. rocznicę tragicznej, krwawej niedzieli na Wołyniu, gdzie w sposób systemowy ukraińscy bandyci, których ciężko szukać w historii tego świata, w sposób bestialski mordowali tysiące Polaków i to również podczas nabożeństw religijnych" - powiedział.

Przypomnijmy zbrodnie Banderowców:

Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 150 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii - i miejscową ludność ukraińską.

Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety.

Doliczono się aż 362 metod tortur, którym banderowcy poddawali swe ofiary. A mordowali w wymyślny sposób, m.in. nabijali na pal, przecinali piłą, palili żywcem, czy też obcinali poszczególne części ciała. Bez wyjątku - dzieciom, kobietom czy starcom.

 

Wykaz pomników i miejsc w Polsce, które hańbią polską ziemię i gdzie gloryfikowane są bandy OUN – UPA. Na tej liście, pojawiło się sześć miejsc, skalanych obecnością monumentów poświęconych banderowcom:

 

Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,

Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,

Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,

Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,

Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie,

Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie

 

 

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

pap/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama