Policja na zlecenie Sądu zrabowała 200 sztuk broni Powstańca Warszawskiego. Sąd w Strasburgu nie

Reklama

śr., 04/17/2019 - 20:52 -- zzz

Powstaniec Warszawski ppłk Waldemar Nowakowski o pseudonimie „Gacek” gromadził swoją kolekcję przez ponad pół wieku i zawierała ona blisko 200 egzemplarzy broni. W 2010 roku na polecenie sądu została ona w brutalny sposób skonfiskowana w całości przez policję. Zbiór trafił wtedy pod kuratelę Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak nie na długo, gdyż jak na „Niezłomnego” przystało Pan Podpułkownik rozpoczął batalię w obronie swoich praw. Sprawa trafiła w końcu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który nakazał zwrot zbiorów. Obecnie planowana jest rewitalizacja kolekcji i jej stała ekspozycja.

ppłk Waldemar Nowakowski „Gacek” fot. Vita Memoriae

Pułkownik Waldemar Nowakowski – „Gacek” – jest Powstańcem Warszawskim, Żołnierzem Niezłomnym, weteranem wojennym i byłym więźniem okresu stalinowskiego. Służył w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – III Obwód „Waligóra” (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 2. Rejon – Szpital Polowy ul. Obozowa 85, zgłosił się do służby jako ochotnik. Jego ojciec mjr Władysław Nowakowski (1898-1964) również walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą zgrupowania „Żubr” na Żoliborzu.

ppłk Waldemar Nowakowski „Gacek”, w trakcie badań ekshumacyjnych na łączce w oczekiwaniu na przywrócenie pamięci o swoich przyjaciołach… fot. Vita Memoriae

„Gacek” ten niepowtarzalny zbiór eksponatów zgromadził głównie dzięki pamiątkom przekazywanym mu latami przez jego kolegów i koleżanki z okresu konspiracji. Chciałby teraz móc udostępniać go wycieczkom szkolnym i wszystkim innym zainteresowanym w formie małego, prywatnego muzeum.

Broń z kolekcji ppłk Waldemara Nowakowskiego fot. Vita Memoriae

To właśnie w tym celu powstało Muzeum im. mjr Władysława Nowakowskiego „Żubra”. Zostało zbudowane w oparciu o prywatne zbiory ppłk Waldemara Nowakowskiego, Powstańca Warszawskiego, Żołnierza Niezłomnego, byłego więźnia politycznego okresu stalinowskiego, wielokrotnie odznaczanego państwowymi odznaczeniami. Potrzebuje ono jednak waszego wsparcia…

Obecnie znaleźli się ludzie którzy chcą spełnić jego marzenie – wyremontować i dostosować jedno z pomieszczeń w jego przedwojennym domu na warszawskiej Woli. Remont obejmie wymianę drzwi, wymianę oświetlenia, p-poż i prace porządkowe. Jednak aby to się udało, potrzebne są odpowiednie fundusze. Prowadzona jest w tym celu zbiórka niedużej kwoty na rewitalizację kolekcji którą możecie wesprzeć > tutaj < Pozwólmy tej wspaniałej kolekcji ujrzeć światło dzienne.

Galeria części eksponatów w Muzeum im. mjr Władysława Nowakowskiego „Żubra”, zdjęcia autorstwa Vita Memoriae

Autor: 
zzz
Źródło: 

zwiadowcyhistorii

Polub Plportal.pl:

Reklama