WZROST LICZBY ZABEZPIECZONYCH MAJĄTKÓW BEZ WYROKÓW SĄDU

Reklama

śr., 07/11/2018 - 08:15 -- zzz

Gotówkę, środki na kontach, wille, udziały w spółkach, a nawet bitcoiny zajęła w tym roku policja podejrzanym o przestępstwa. Wartość zabezpieczeń się podwoiła - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Jak pisze w środę "Rz", "ukryte przez kryminalistów majątki, których dorobili się z przestępstw, są skuteczniej niż kiedyś wyszukiwane i zajmowane na poczet grożących im kar".

"W pierwszym półroczu 2018 r. wartość zajętego podejrzanym mienia wyniosła 461 mln zł. To o 130 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku - wskazują dane Komendy Głównej Policji (KGP), które poznała 'Rzeczpospolita'" - czytamy w gazecie.

"Z danych policji wynika, że o ile w pierwszym półroczu 2017 r. zajęto dobra warte 199 mln zł, o tyle w obecnym (do czerwca) - o 261 mln zł więcej (dane dotyczą spraw zakończonych)" - informuje gazeta. Dodaje, że "w czołówce jest CBŚP ścigające zorganizowaną przestępczość, które w minionym półroczu zajęło mienie warte 115 mln zł".

Jak zaznacza "Rz", "dobre wyniki osiągnęły także m.in. śląska, wielkopolska i stołeczna policja". "Blisko 80 proc. majątków, na których śledczy 'położyli rękę', pochodziło z przestępstw gospodarczych, w tym oszustw na VAT czy akcyzowych (pozostałe 20 proc. - przestępstw kryminalnych)" - podaje dziennik.

"Rz" zaznacza, że "w minionym półroczu stan posiadania białych kołnierzyków wyłudzających podatki zmalał więc o dobra warte łącznie 367 mln zł".

"Najczęściej zabezpieczaliśmy środki na kontach bankowych, luksusowe wille, grunty i cenne ruchomości, np. samochód za 3 mln zł. A w jednej ze spraw paliwowych - lokomotywy" - mówi w rozmowie z gazetą Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Niestety, zabezpieczone majątki, nie są wynikiem prawomocnych wyroków sądów, a jedynie zabezpieczenie nastąpiło na podstawie zwykłego podejrzenia dowolnego organu - najczęściej KAS. Naciski polityczne na prokuratorów, sędziów i skarbówkę są tak intensywne, że bardzo często dochodzi do łamania prawa. 50% decyzji administracyjnych wydawanych jest z rażącym naruszeniem prawa. Mamy więc do czynienia z organem ustawowym, który w sposób ciągły i notoryczny łamie prawo, a to w przyszłości spowoduje lawinowy wzrost postępowań odszkodowawczych w stosunku do skarbu państwa.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama