SPRAWA ROMANA GIERTYCHA I INNYCH PODEJRZANYCH. PROKURATURA PODJĘŁA DECYZJĘ

Reklama

sob., 10/17/2020 - 11:38 -- zzz

Wobec Romana Giertycha nie zastosowano środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu - przekazała w sobotę (17 października) Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Jak wskazano, prokuratura wystąpi natomiast z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wobec pięciu innych podejrzanych, w tym Ryszarda K.

 

- Po wykonaniu czynności procesowych z wszystkimi 12 zatrzymanymi osobami podjęto decyzję o skierowaniu wobec pięciu z nich, to jest Ryszarda K., Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś. wniosków do Sądu Rejonowego Stare Miasto w Poznaniu o zastosowanie środka zapobiegawczego o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania - powiedział prok. Jacek Motawski, szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu podczas konferencji prasowej dotyczącej śledztwa, w którym zatrzymany został m.in. Roman Giertych (adwokat zgodził się na podawanie danych).

- Wobec Romana G., po skutecznym ogłoszeniu mu postanowienia o przedstawieniu zarzutów, zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości pięciu milionów złotych, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi - dodał prokurator.

Czego dotyczą zarzuty?

W wydanym w piątek (16 października) komunikacie Prokuratura Regionalna w Poznaniu podała, że Roman Giertych i Ryszard K. oraz inne osoby zostały zatrzymane 15 października w związku ze śledztwem prowadzonym od 28 lutego 2017 r. Postępowanie prowadzono po zawiadomieniu złożonym przez obecne władze spółki Polnord S.A. Dotyczyło ono nabycia przez Polnord S.A. "bezwartościowych wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł".

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki Polnord oraz wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi za to do 10 lat więzienia.

 

Poza Romanem Giertychem i Ryszardem K. zarzuty usłyszeli także założyciele spółek fasadowych - jak podaje prokuratura - bliscy współpracownicy adwokata - Sebastian J. i Piotr Ś., dawni członkowie władz Polnordu - Bartosz P., Andrzej P., Michał Ś., Piotr W., Wojciech C i Tomasz Sz. oraz dwóch członków ówczesnego zarządu Prokom Investments S.A.

Roman Giertych został przesłuchany na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, do którego trafił po tym, jak stracił przytomność podczas przeszukania jego willi w Józefowie przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest diagnozowany na oddziale neurochirurgicznym. 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama